Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lik đavola u književnosti

2 posters

Ići dole

Lik đavola u književnosti Empty Lik đavola u književnosti

Počalji od Liza_N. Pet Jan 28, 2011 12:39 am

Postmodernistički tekst drhti, i mene, dakle, zanima prisustvo đavola u savremenoj književnosti. Koju je obrazinu repati sada preuzeo, ne umem da odgovorim, ali navodim tragove njegovog prisustva. U romantizmu pisac je smenio boga i otuda je logično da Bodler, poslednji romantičar, dakle ne više bog nego pali anđeo, začinjući modernu umetnost, govori kako ta ,,moderna umetnost ima u jezgru demonističku tendenciju". Tako je bilo na početku, a danas, vek i po kasnije, kada slutimo da je modernizam iscrpljen, možemo reći da projekat pripitomljavanja đavola u umetnosti nije uspeo. Iza tog projekta ostao je ceo niz ,,veličanstvenih poraza" umetnosti, a umetnost nije ništa drugo do svedočenje o gubitništvu u borbi sa silama nemerljivim. Te poraze su, svojim najznačajnijim delima potpisali poslednji modernisti Džojs, Kafka, Prust i Beket. Đavo je u književnosti ostao neuhvatljiv i delatan, kakav je, uostalom, u njoj oduvek i bio, uvek na pripravi da hvalu i slavu Bogu (oličenju etičkih ideala istine, dobra i lepote), zamuti pristojnom količinom jeresi, sumnje, zla, sprdnje i smeha, osvetljavajući tamnom svetlošću pripadajući mu deo ljudske prirode. Znatan deo modernističke književnosti postao je đavolji posed i ne treba sumnjati da je u postmodernizmu, menjajući odličje, on proširio svoju delatnost. Ako Bogu pripada večnost, istorija je Đavolovo maslo. A istorija se, i ona stvarna, i ona fiktivna, nalazi u knjigama. Ko želi da je kontroliše, mora da pripitomi đavola. Stoga valja pojačati nadzor nad pisanjem. To su znali svi posednici jedine i svete istine i njima potčinjeni nadzornici, svejedno da li ih zovemo palatinska policija, inkvizicija, cenzura ili partijska komisija. Postmodernističa književnost pripoveda i o tome.

Mihajlo Pantić, Pripitomljavanje đavola


Lik đavola u postmodernoj (savremenoj, uopšte) književnosti izraženo je prisutan, ali, činjenica je da je on pratilac knjige još od Biblije - najpre kao zmija koja vrbuje Evu i Adama, pa i kao Satana (tada još anđeo) koji navodi Boga da iskuša Jova. Dakle, onaj taman princip prisutan je u literaturi otkad je i svetlosti (primera ima i u tekstovima starijim od Biblije).
Samo, uloge su mu se menjale. Od suštinskog zla, izazivača, kušača, u modernoj književnosti postajao je podvojeno, zbunjeno, nesigurno Ja, dakle, odraz samog zla u čoveku. Napokon, lik đavola u književnosti postaje i metafora, reper po kome se meri ljudska nesavršenost (kakav je, na primer, Voland, iz Majstora i Margarite Mihaila Bulgakova).

Imate li svog omiljenog đavola u književnosti?
Možete li se setiti književnih dela sa ovim likom, i rastumačiti koju, po vašem mišljenju, ulogu ima taj lik - da nas uveri kako zlo ne može pobediti; da smo stalno na kušanju; ili da dobro i zlo postoji samo u nama...?


Always believe that something wonderful is about to happen...
Liza_N.
Liza_N.
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2032
Ženski Datum upisa : 04.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Lik đavola u književnosti Empty Re: Lik đavola u književnosti

Počalji od Liza_N. Pet Maj 06, 2011 12:41 am

Pored Volanda (Majstor i Margarita), koji je tema za sebe, ja bih izdvojila i jednog sirotana iz Cankareve drame ,,Sablazan u dolini Šentflorijanskoj" (mislim da sam dobro upamtila naziv doline!). Naravno, naslovom se naslućuje koja je ta sablazan, međutim, činjenica je da nečastivi nema šta da radi u ovoj dolini, pošto mu ljudi sami kradu ideje. Njegov posao je tu obavljen i pre nego što je došao, ali se on tome ne raduje, već je izdeprimiran koliko je ljudski rod otišao ispred njegovih ideja.
Nije teško zaključiti kakvu funkciju ima lik đavola u ovom delu (predstavljen je u ljudskom obličju, bez mitskih obeležja), posebno ako se ima u vidu da on odlazi iz doline posramljen.
Voland je bar uspeo da demonstrira silu, ali i pokaže ljudima koliko su sujetni, pomodni i praznoglavi, dok je u ovom slučaju ljudska pakost neizlečiva...


Always believe that something wonderful is about to happen...
Liza_N.
Liza_N.
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2032
Ženski Datum upisa : 04.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Lik đavola u književnosti Empty Re: Lik đavola u književnosti

Počalji od Troja Pet Maj 06, 2011 3:24 am

Lizo, Lizo, ne sudi ljudima tako strogo. Sve ima svoje zasto i svoje zato, i jednoga dana se mozes i sama naci u ulozi u kojoj nisi nikada mislila da ces se naci.

Izvinjavam se ako ova primjedba nije u skladu sa temom, ali meni se cini da je djavo samo starenje i propadanje, a ne znam gdje bih ga pronasla u knjizevnosti. U svijetu filma je to sigurno bio Salijeri, mada sam u skorijim godinama zivota shvatila da je i on, na koncu, samo ranjivo ljudsko bice, a ne nekakav nevjerovatno zli stvor.

Nije mozda bas spomenuto kao djavo, ali Tereza Raken takodje odlicno oslikava "djavolju" prirodu zene koja je odlucila da ubije svog muza, pa su joj se poslije pricinjavale strasne stvari. Mada, sudeci po mom iskustvu, opet je rijeci samo o zeni koja je bila dovoljno (ne)sretna da zivi toliko dugo da su radosti mladosti ostale na putu zivota iza nje.

Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16908
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Lik đavola u književnosti Empty Re: Lik đavola u književnosti

Počalji od Liza_N. Pet Maj 06, 2011 4:50 am

Ne, nema potrebe da se izvinjavaš Troja. Razumem te potpuno.
Ali, ne sudim ja, ja samo ,,čitam kako je napisano", a književnost je puna takvih primera - počev od gorepomenutih dela (Majstor i Margarita, Sablazan u dolini Šentflorijanskoj), pa do Koeljovog romana Đavo i gospođica Prim, Pavićevog Hazarskog rečnika, Lalićeve Lelejske gore...
Nije moja želja bila da raspravljamo ima li dobrih ljudi ili nema, tj. da li je zlo prevladalo ili nije. Cilj ove teme je da uvede jedan drugačiji pogled na umetnost (u ovom slučaju književnost, mada si ti fantastično to povezala sa filmom), tj. da se povezuju dela sa sličnim motivima. Možda je ovaj motiv (đavo) malo neuobičajen, pa izaziva podozrivost.
U svakom slučaju, svako umetničko delo je višeslojno, i niko ne može reći da je njegovo tumačenje tačno ili potpuno. Niko se ne mora složiti ni sa mnom, ni sa tobom, već imati svoju interpretaciju.


Always believe that something wonderful is about to happen...
Liza_N.
Liza_N.
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2032
Ženski Datum upisa : 04.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Lik đavola u književnosti Empty Re: Lik đavola u književnosti

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu