Kalendar poznatih
+5
Kondor sa Anda
Troja
Maja
Still_dreaming
Liza_N.
9 posters
Strana 9 od 17 • 1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 17
Bet Midler - 1. decembar
Bet Dejvis Midler (Bette Davis Midler), rođena 1. decembra 1945. godine u Honoluluu na Havajima, američka je komičarka, glumica i pevačica, fanovima poznatija kao ‚‚Božanstvena Gđa M". Porodica se rano preselila u drugo mesto, gde su bili jedna od retkih jevrejskih porodica u većinski azijskom susedstvu.
U srednjoj školi bila je omiljena, pa je dobila i neka priznanja. Kasnije nastavlja obrazovanje otišavši na sveučilište, gde studira dramu, ali samo godinu i po. U dvadesetoj godini zarađuje prvi novac statiravši u filmu. Nakon toga, odlazi u Hollvud i počinje da gradi karijeru.
Glumila je u 35 uloga, kako na filmu tako i na televiziji. Do sada je objavila trinaest studijskih albuma, tri albuma uživo, tri kompilacije, četiri saundtreka i niz singlova.
Za svoje pevačko umeće dobila je 4 nagrade Gremi, i uvrštena je u Veliku američku pesmaricu. Osim toga, dobila je tri Emija, Toni, i dva puta je bila nominovana za Oskara.
Ona i Barry Manilow jedno vreme nisu bili u dobrim odnosima, ali su se kasnije pomirili. Bet je udata i ima kćer Sofi.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Ernst Toler, 1893. godine, nemački književnik.
Pavle Ivić, 1924. godine, srpski filolog, lingvista.
Vudi Alen, 1935. godine, američki režiser, pisac i glumac.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Žorž Pjer Sera - 2. decembar
Žorž Pjer Sera (fr. Georges-Pierre Seurat) je francuski slikar, osnivač neoimpresionizma. Njegov veliki rad ‚‚Nedelja popodne na ostrvu Le Grand Žat'' predstavlja primer slika iz 19. veka. Rođen je u dobrostojećoj porodici u Parizu, 2. decembra 1859. godine. Studirao je kao vajar. Na Školi lepih umetnosti (Ekol de Boz ar) je bio od 1878. do 1879. godine. Godinu dana je bio u vojsci u Brestu, pa se vratio u Pariz 1880. Posvetio se usavršavanju crtanja crno-belom tehnikom. Tokom 1883. naslikao je prvu veliku sliku ‚‚Kupanje kod Asnijera".
Pošto su odbili da prime njegovu sliku da bude prikazana u pariskom salonu, okrenuo se od etabliranih prema nezavisnim umetnicima. Zajedno sa drugim nezavisnim umetnicima osnovao je 1884. Salon nezavisnih umetnika. Tu se sprijateljio sa Polom Sinjakom sa kojim je delio iste ideje o poentilizmu. U leto 1884. započeo je svoj veliki rad ‚‚Nedelja popodne na ostrvu Le Grand Žat''. Dve godine je radio na njemu.
Kasnije se preselio u mirniji studio, gde je tajno živeo sa mladim modelom Madlenom Knobloh. Sa njom je dobio i sina 1890. Dva dana pred smrt je upoznao svoje roditelje sa svojom porodicom. Kratko nakon Žoržove smrti, Madlen je rodila drugoga sina. Žorž Sera je umro od meningitisa 29. marta 1891. godine. Njegov poslednji rad ‚‚Cirkus'' ostao je nedovršen.
Žorž Sera i Pol Sinjak su koristili tehniku poentilizma ili divizionizma. Boje su se nanosile na platno u tačkama jedna do druge, po principu komplementarnosti. Nastojali su postići harmoniju boja i nanosili su je u tačkama.
Sera je, osim toga, verovao da se boje mogu koristiti da se postigne harmonija i emocija u umetnosti na sličan način kako muzičari koriste varijacije zvuka i tempa, da bi stvorili harmoniju. Veselje na slikama postiže se dominacijom svetlih tonova i toplih boja i linija usmerenih ka gore. Mir se postiže balansom svetla i tame i toplih i hladnih boja, a linije treba da budu horizontalne. Žalost se postiže korištenjem tamnih tonova, hladnih boja i linija usmerenih nadole.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Marija Kalas (Maria Anna Sofia Cecilia Kalogeropoulos, grč. Μαρία Καλογεροπούλου), 1923. godine, grčka operska pevačica rođena u SAD-u.
Serđo Boneli (it. Sergio Bonelli), 1932. godine, italijanski strip autor i izdavač.
Ljubomir Simović, 1935. godine, srpski dramski pisac, pesnik i romansijer.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
France Prešeren - 3. decembar
France Prešeren (slv. France Prešeren) je bio slovenački književnik. Rođen je 3. decembra 1800. godine u selu Vrbi, u tadašnjoj Austriji. Osnovnu školu je završio blizu svog rodnog mesta, a gimnaziju u Ljubljani. Prava je učio u Beču, živeći oskudno. Radio je uporedo kao nastavnik u jednom vaspitnom zavodu za plemićke sinove, a kada je izgubio to mesto, jer se ogrešio o stroge religiozne nazore te škole, bio je domaći učitelj. Po završenim studijama, Prešeren se vratio u Ljubljanu kao doktor prava. U početku je služio besplatno kao mlad činovnik u državnoj administraciji, potom je dao ostavku i radio kao advokatski pripravnik u Ljubljani. Kasnije je položio i advokatski ispit, ali se njegove materijalne prilike ni tada nisu poboljšale. Sudbina nikada nije bila naklonjena ovome velikom pesniku: živeo je u bedi do kraja života. Napaćen i razočaran, umro je 8. februara 1849. godine u Kranju.
Prešeren je u životu imao jednog velikog prijatelja. To je Matija Čop, njegov drug iz detinjstva. Čop je bio slobodouman i napredan duh, veoma učen. On prvi otvoreno i smelo ustaje protiv nazadnih i starinskih shvatanja o književnosti, i svojim talentom i velikim znanjem brani narodni jezik i narodnu poeziju. Pored ostalih, on je sa Prešernom pokrenuo pesnički almanah „Kranjska čbelica“, u kojoj je Prešeren objavio svoje prve pesme. Nazadni klerikalni i austrofilski duhovi bunili su se protiv Čopovih ideja i protiv Prešernove erotične poezije, ali je omladina bila uz Čopa i Prešerna. Čop je u Prešernu video velikog pesnika, zato ga je branio i potsticao na stvaranje; Prešeren je opet u njemu našao svoga učitelja i druga u borbi. Čopova smrt je za njega bila veliki udar. On mu posvećuje spev ‚‚Krst pri Savici'' (Krštenje kod Savice) i elegiju u spomen Matije Čopa.
Pored ovog velikog prijatelja, Prešeren je imao i jednu veliku ljubav, dostojnu pomena zbog pesama koje joj je ispevao. Kao Petrarka Lauri, tako je i Prešeren ispevao ‚‚Sonetni Venec'' (Sonetni Venac) svojoj dragoj. Svaki novi sonet počinje poslednjim stihom prethodnog. Tih četrnaest stihova koji se ponavljaju čine poslednji, petnaesti sonet — magistrale. Slova kojima počinju stihovi magistrala daju ime njegove drage: Primicovi Juliji. Tu konvencionalnu i virtuoznu tehniku soneta Prešeren je majstorski savladao i njome izrazio svoju setnu i bolnu ljubav ujedno sa snažnim i plemenitim rodoljubljem. To su najlepše ljubavne pesme u slovenačkoj književnosti, pune topline, nežnosti i otmene sete. „Krštenje kod Savice" je romantični ep, sa predmetom iz najstarije slovenačke istorije. Tu je opevana ljubav poslednjeg mnogobošca Črtomira prema lepoj hrišćanki Bogumili. Pod njenim uticajem Črtomir se pokrštava, ali se Bogumila ne udaje za njega, već i dalje živi u verskom zanosu i u nadi da će se na onom svetu sastati sa Črtomirom, koji se, razočaran u ljubavi, i sam odaje sav veri.
Vodnik je pisao pesme u narodnom duhu i na narodnom jeziku, ali je to više poučna i dobronamerna poezija, odveć jednostavna i pesničkim oblikom i sadržajem. Zato se Prešeren smatra kao tvorac prave nacionalne poezije. On je stvorio nov pesnički jezik iz elemenata slovenačkog narodnog govora i narodne pesme slovenačke i bio prinuđen da stvori sasvim novu versifikaciju. Novi metrički oblici koje je Prešeren stvorio toliko su savršeni i melodični, da je do danas ostao nenadmašan i s pravom nazvan najvećim slovenačkim pesnikom. Njegova snaga u izrazu, sklad u kompoziciji, ritam koji odgovara osnovnom pesnikovu raspoloženju izviru iz njegove velike i bogate pesničke duše. Kod njega je, kao kod svih velikih pesnika, lepota izraza jednaka snazi osećanja.
Iz svih njegovih pesama izbija dah iskrenosti, topline i jednostavnosti. To je poezija bolna i melanholična. Njegov pesimizam nije knjiška moda i namešten stav prema životu, već spontan izraz duše. Možda je najbolja njegova pesma onaj sonet o nesrećnoj sudbini „О, Vrba“, u kome žali što nije ostao u očinskom domu pored „jednog vernog srca" i s verom u Boga, daleko od sumnjive ljudske mudrosti i bolne strasti.
Prešeren je pisao i satirične pesme, i to su prve satirične pesme u slovenačkoj poeziji. One su pune duha i ironije, umerene i diskretne. U njima ismeva lažni moral, književne cenzore i ljude koji služe tuđinu.
Prešernova zasluga za slovenačku poeziju je ogromna. Bez prethodnika i uzora, iako je u školi učio na tuđem jeziku, on stvara savršen umetnički izraz iz elemenata narodnog govora, liriku koja je sadržajno značila pobedu subjektivne i svetovne poezije u slovenačkoj književnosti.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Anton Vebern (nem. Anton Webern), 1883. godine, austrijski kompozitor.
Džon Majkl Ozborn (engl. John Michael Osbourne), poznatiji kao Ozi Ozborn, 1948. godine, engleski muzičar.
Daril Hana (engl. Daryl Hannah), 1960. godine, američka glumica.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Vasilij Kandinski - 4. decembar
Vasilij Vasiljevič Kandinski (rus. Василий Васильевич Кандинский) je bio ruski slikar, rođen u Moskvi, 4. decembra 1866. godine.
Kandinski se rodio u bogatoj trgovačkoj porodici koja se iz Moskve ubrzo preselila u Odesu, gde su se njegovi roditelji ubrzo razveli, pa o njemu nastavlja da brine tetka. U Odesi je pohađao klasičnu gimnaziju, a uporedo primao privatne časove muzike, crtanja i slikanja. Tokom 1886. godine ponovo je otišao u Moskvu gde je započeo studije prava i ekonomije na Moskovskom univerzitetu. Od 1892. počeo je predavati pravo na Moskovskom univerzitetu, a pored toga je i slikao. Godine 1889. preduzeo je ekspediciju na Ural gde je studirao pravni sistem sirjanskih plemena. Neobično su ga zanimale geometrijske slike i apstrakcije na njihovim bubnjevima i to se odrazilo na njegovim slikama.
Od 1896. godine studirao je umetnost na Minhenskom univerzitetu gde se sprijateljio sa grupom „Falanks“. Godine 1906. i 1907. proveo je u Sevru u Francuskoj i priklonio se ka ekspresionizmu. Od 1908. godine je živeo u bavarskom mestu Murnau i upoznao se sa teozofom Rudolfom Štajnerom koji je jako uticao na njega. Sa svojom prijateljicom Gabrijelom Minter, Aleksejem Javlenskim, Alfredom Kubinom i drugim umetnicima osnovao je 1909. godine „Novo umetničko udruženje“. Kandinski je počeo u to doba da slika svoje apstraktne slike tako da se sa ovom grupom razišao i osnovao je grupu „Plavi jahač“, a 1912. je izdao jako uticajnu knjigu „O duhovnosti u umetnosti“.
Kada je počeo Prvi svetski rat, pobegao je sa Minterovom u Švajcarsku, a odatle u Rusiju gde je bio profesor na umetničkim školama. Tokom Ruske revolucije izgubio je značajan deo svoje imovine i sa zadovoljstvom je prihvatio poziv Valtera Gropijusa da bude profesor na Bauhausu u Vajmaru, Desauu i Berlinu. U to su se doba u njegovim slikama pod uticajem konstruktivizma definitivno pojavile geometrijske strukture.
Godine 1924. skupa sa Lionel Fajnigerom, Paul Kleom i Aleksejem Javlenskim osnovao je grupu „Plava četvorka“ i 1928. godine dobio nemačko državljanstvo. Sa američkim milionerom Solomonom Gugenhajmom se sreo 1930. On je u to vreme osnivao zbirku „ne-objektivnog slikarstva“ i iz tog poznanstva je stvorena zbirka od više od 150 slika Kandinskog. Kada su nacisti 1933. godine ukinuli Bauhaus, otišao je u Francusku. Nacisti su 1937. godine uzeli 57 njegovih slika iz muzeja i izložili kao „degenerativnu umetnost“ na sramnoj izložbi.
U Francuskoj je 1939. godine dobio državljanstvo i završio svoju poslednju veliku kompoziciju „Kompozicija X“. Kandinski je umro 1944. godine.
Na forumu postoji i tema posvećena njemu.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Rajner Marija Rilke, 1875. godine, austrijski pesnik
Tomas Karlajl, 1795. godine, škotski istoričar, filozof i esejist
Uroš Đurić, 1964. godine, vizuelni umetnik
Maja- Legendarni član
- Broj poruka : 6121
Datum upisa : 19.02.2010
Volt Dizni - 5. decembar
Volter Elijas „Volt“ Dizni (engl. Walter Elias "Walt" Disney), rođen 5. decembra 1901. godnie u Čikagu, bio je američki filmski producent, režiser, scenarista i animator. Jedan od najpoznatijih producenata pokretnih slika, Dizni je bio i crtač strip svezaka i novinskih stripova, stvorio je zabavni park Diznilend, a zajedno sa svojim bratom Rojem Diznijem je osnovao Produkciju Volta Diznija (Walt Disney Productions), danas poznatu kao Kompanija Volt Dizni (The Walt Disney Company).
Na školovanju u Kansasu upoznao je Uba Iverksa, s kojim je osnovao kompaniju. Međutim, kompanija je ubrzo propala, te su saradnici sreću odlučili iskušati u Holivudu. ‚‚Alice Comedies'', serija o djevojčici koja putuje u svet animiranih likova, i ‚‚Oswald the Lucky Rabbit'' su im doneli uspeh, no 1928. su njihovi distributeri M. J. Winkler i Charles Mintz prisvojili prava na lik zeca.
Nije prošlo puno vremena do nastanka novog animiranog junaka. Rezultat Diznijevog crtanja na povratku kući, u vozu, bio je Miki Maus.
1934. godine je počeo da radi na svom prvom dugometražnom filmu. Uprkos sumnjičavosti Holivuda, ‚‚Snežana i sedam patuljaka'' osvojila je publiku i 8 Oscara, te pokrenula novi talas u filmskoj industriji. ‚‚Pinokio'', ‚‚Dambo'', ‚‚Pepeljuga'', ‚‚101 dalmatinac'', ‚‚Trnova ružica'', ‚‚Knjiga o džungli'' i ostali dugometražni animirani filmovi stvarani u svakim danom sve poznatijem i većem Diznijevom studiju, pridobijali su gledaoce širom svijeta.
Da bi povećao prihode, Dizni je osnovao vlastitu distributersku kompaniju, a 1954. je počeo proizvoditi i TV seriju. 1955. je izgradio zabavni park ‚‚Diznilend" u Kaliforniji, jednu od najvećih turističkih atrakcija Sjedinjenih Država. Kasnije, 1971, njegovi naslednici su sagradili još veći park u Orlandu na Floridi.
Osvojio je 22 Oskara i 3 Zlatna globusa. Umro je 15. decembar 1966. godine u Los Anđelesu.
Najpoznatiji likovi Diznijevih stripova i crtanih filmova su: Paja Patak, Pata, Vlaja, Raja, Gaja, Baja Patak, Miki Maus, Mini Maus, Mića, Belka, Horacije, Pluton, Hromi Daba i Šilja.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Vladislav ‚‚Vladek'' Špilman, 1911. godine, poljski pijanista, kompozitor i pisac.
Hose Kareras (Josep Carreras i Coll), 1946. godine, španski tenor.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Frederik Bazij - 6. decembar
Autoportret
Frederik Bazij (fr. Frédéric Bazille) je francuski impresionistički slikar. Rođen je u Monpeljeu 6. decembra 1841. godine u porodici srednjeg staleža protestantske veroispovesti. Počinje da se interesuje za slikarstvo veoma mlad pošto vidi radove slikara Ežen Delakroa. Njegova porodica mu obećava da može da studira slikarstvo ali samo pod uslovom da ako pre toga završi studije medicine.
Bazij počinje studije medicine 1859. godine. Seli se u Pariz 1862. godine da bi nastavio studije. Tamo sreće Renoara, i postaje zainteresovan za impresionizam. Ubrzo počinje da uzima časove slikarstva kod Čarls Glera. Kada bude pao na medicinskom ispitu 1864. godine, potpuno će se prepustivši slikarstvu.
Njegovi najbliži saradnici i prijatelji bili su Klod Mone, Alfred Sisle, i Eduar Mane. Rođen u imućnoj porodici, Bazij potpomaže par umetnika, dajući im mesto za rad, kao i nabavljajući materijal za slike.
Bazij je imao samo 23 godine kada je naslikao svoja najbolja dela, uključujući i ‚‚Ružičastu haljinu''. Za njegovu najpoznatiju sliku smatra se ‚‚Porodični skup'' (1867 — 1868).
Frederika Bazija zatiče smrt 28. novembra 1870. godine, sa 29 godina. Ubijen je u akciji tokom rata protiv Pruske.
- Spojler:
- Na današnji dan rođen je i:
Baldasare Kastiljone (ital. Baldassare Castiglione), 1478. godine, italijanski renesansni pisac i diplomata.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Đovani Lorenco Bernini - 7. decembar
Autoportret
Đovani Lorenco Bernini (ital. Giovanni Lorenzo Bernini) rođen 7. decembra 1598. godine u Napulju, bio je italijanski barokni umetnik, vajar i značajan predstavnika baroka u arhitekturi Rima. Kao arhitekta, on je imao nekoliko takmaca od kojih je najznačajniji bio Boromini. A kao vajar Bernini je bio bez stvarnog suparnika.
Đovani Lorenco Bernini se rodio u Napulju kao sin slikara i skulptora Pijetra Berninija, poreklom Firentinca, kod koga je izučio skulptorski zanat. Bernini je već u ranoj mladosti postao očev stvarni saradnik. Pretpostavlja se da je 1605. godine sa svojim ocem prešao u Rim gde se za darovitog dečka naročito zainteresovao Mafeo Barberini, budući papa Urban VIII. I stvarno, čim je stupio na papski presto, on je Berninija uzeo u svoju službu. Bernini je već sa nepunih 25 godina svojim zaslugama na papskom dvoru bio nagrađen ordenom Hrista i titulom viteza. Prva zvanja su mu bila direktor livnice Sant Anđela i inspektor fontana na trgu Navone, zatim postaje glavni arhitekta crkve sv. Petra, dakle, centralna figura u umetničkom svetu Rima, a ubrzo i najčuveniji umetnik u celoj Evropi. Najmoćnije ličnosti obraćale su mu se sa najvećim laskanjem i skoro ponizno, kad su tražile da im on izradi portret (Rišelje, engleski kralj Čarls I).
Pismo koje mu Luj XIV šalje po specijalnom izaslaniku pozivajući ga u Francusku, takvo je ‚‚kao da se neka velika sila obraća drugoj velikoj sili." Luj ga je pozvao 1665. godine da projektuje Luvr. Do ostvarenja projekta nije došlo, mada je Bernini primljen u Francuskoj sa najdubljim poštovanjem.
Bernini je u Rimu sagradio niz građevina koje su znatno doprinele specifičnom izgledu ovog grada. Najčuvenija dela su mu crkva Sent Andreja na Kvirinalu, kolonada pred crkvom sv. Petra u Rimu, Skala Ređa (kraljevske stepenice) u Vatikanu.
Od njegovih skulptorskih dela iz mladosti čuveni su komadi koje je radio po narudžbini kardinala Šipiona Borgezea (ital. Scipione Borghese), a to su ‚‚David'', ‚‚Enoj nosi svog oca Anhiza'', ‚‚Otmica Prozerpine'' i ‚‚Apolon i Dafne''. ‚‚David'' nameće poređenje sa istoimenim skulpturama od Donatela, Verokija i Mikelanđela, sa kojima spada u isti rang i po obradi i po snazi i po originalnosti. Dok su sve tri ranije statue tretirane statično, Bernini, kao pravi barokni vajar, bira sam momenat kada David poteže kamenom iz praćke.
Naročito je karakteristična za stil zrelog baroka čuvena grupa Ekstaza sv. Tereze koja ukrašava oltarsku nišu u crkvi Santa Marija dela Vitorija u Rimu.
Bernini je takođe izveo niz skulptorskih i arhitektonsko-dekorativnih radova u unutrašnjosti crkve sv. Petra. To su pompezna stolica sv. Petra, koju nose četiri apostola, statua sv. Longina, kao i jedan deo statua na kolonadi pred crkvom.
U dekor crkve Sv. Petra spadaju i ljegovi čuveni nadgrobni spomenici papa Urbana VIII i Aleksandra VII.
Preminuo je 28. novembra 1680. godine u Rimu.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Uroš Predić, 1857. godine, srpski slikar realizma.
Avram Noam Čomski (engl. Avram Noam Chomsky), 1928. godine, američki lingvista, filosof, pisac, profesor univerziteta i disident.
Oliver Dragojević, 1947. godine, hrvatski muzičar.
Tomas Alan `Tom` Vejts (engl. Thomas Alan `Tom` Waits), 1949. godine, američki muzičar i kompozitor.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Jakov Ignjatović - 8. decembar
Jakov Ignjatović; Autor: Novak Radonić
Jakov Ignjatović, rođen 8. decembra 1822. godine u Sentandreji, bio je poznati srpski romanopisac i prozni pisac iz 19. veka.
Osnovnu školu je učio u mestu rođenja, a gimnaziju u Vacu, Ostrogonu i Pešti. Prava je slušao u Pešti, ali je zbog sukoba sa profesorima napustio univerzitet i dobrovoljno otišao u husare. Kasnije je završio prava u Kečkemetu, kao husar. Kratko vreme je bio advokat, i čim je izbila Mađarska revolucija (1848), uzeo je učešće na strani Mađara protiv Beča, zbog čega je, posle mađarske kapitulacije, morao prebeći u Beograd. U Beogradu je živeo kao novinar do 1850, a zatim je putovao po svetu. Pojavljuje se posle tri godine i otada vidno učestvuje u javnom životu vojvođanskih Srba. Bio je urednik Letopisa Matice srpske u periodu 1854 - 1856, zatim „narodni sekretar“ u Karlovcima i veliki beležnik u Novom Sadu. U periodu od 1863. do 1879. živeo je u Dalju, gde je radio kao advokat i službenik patrijaršijskog imanja mitropolije Gornjokarlovačke. Svoju privatnu biblioteku zaveštao je Srpskoj čitaonici u Dalju.
Kad je narodna stranka Svetozara Miletića povela zajedničku političku borbu sa Mađarima protiv Beča, Ignjatović je aktivno učestvovao u toj borbi i dva puta je biran za poslanika. Kad je narodna stranka napustila Mađare, Ignjatović, suprotno ogromnoj većini Srba u Vojvodini, ostaje dosledan prijatelj Mađara i pobornik srpsko-mađarskog sporazuma. Zbog toga je napadan kao mađaron i bio prinuđen da živi odvojeno od srpskog društva, sve do smrti. To je rđavo uticalo na njegov glas kao književnika. Izabran je za dopisnog člana Srpske kraljevske akademije 23. januara 1888. Umro je u Novom Sadu 5. jula 1889. godine.
Ignjatović je svoju književnu delatnost razvio kad je došao za urednika „Letopisa“. Napisao više patriotsko-istorijskih romana i pripovedaka, koji su se sviđali ondašnjoj srpskoj publici, ali koji prema kritičarima nemaju prave književne vrednosti. Takvi su romani: „Đurađ Branković“, „Kraljevska snaha“ i nedovršeni „Deli - Bakić“; pripovetke: „Krv za rod“ i „Manzor i Džemila“. Mnogo je obimniji i znatniji njegov rad na socijalnom romanu. On je tvorac realističkog društvenog romana kod Srba. Najbolji su mu romani: ‚‚Čudan svet'', ‚‚Vasa Rešpekt'', ‚‚Večiti mladoženja'', „Stari i novi majstori'' i poslednji i najobimniji „Patnica''. I u ostalim svojim romanima i pripovetkama Ignjatović slika savremeni život srpskog društa u Vojvodini, ali u njima, pored realističkog prikazivanja, prevlađuje humoristički i avanturistički elemenat, posebno u romanima „Trideset godina iz života Milana Narandžića“ i „Trpen spasen“ (nedovršen, u „Srbadiji“, a prerađen u dramu „Adam i berberin“).
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Jan Sibelijus, 1865. godine, finski kompozitor.
Stevo Žigon, 1926. godine, srpski filmski i pozorišni glumac i režiser.
Džejms Daglas Morison (engl. James Douglas Morrison), 1943. godine, američki pevač, tekstopisac, pisac i pesnik.
Kimila En Bejsinger (engl. Kimila Ann Basinger), 1953. godine, američka filmska glumica nemačkog, irskog, švedskog i čiroki porekla.
Milenko Zablaćanski, 1955. godine, srpski glumac, režiser i scenarista.
Teri Lin Hačer (engl. Teri Lynn Hatcher), 1964. godine, američka glumica.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Džudi Denč - 9. decembar
Dama Džudi Denč (engl. Judi Dench), rođena 9. decembra 1934. godine u Jorku, jedna je od najboljih i najpoštovanijih engleskih filmskih i pozorišnih glumica. Karijeru je počela 1957, ulogama u predstavama pozorišta „Old Vik“ (Old Vic), a nastavila u „Nacionalnom teatru“ i „Kraljevskom Šekspirovom pozorištu“. Tumačila je brojne Šekspirove likove, poput Ofelije, Julije i Ledi Makbet. Devedesetih godina prošlog veka, postala je popularna zahvaljujući serijama „A Fine Romance“ i ‚‚Dok vreme prolazi''.
Najpoznatija je po ulozi „Em“ u serijalu o Džejmsu Bondu, ali i po filmovima ‚‚Soba sa pogledom'', ‚‚Gospođa Braun'', ‚‚Čokolada'', ‚‚Ajris'', Gospođa Henderson predstavlja'' i ‚‚Beleške o skandalu''. Za ulogu kraljice Elizabete I u filmu ‚‚Zaljubljeni Šekspir'' dobila je jedinog u karijeri Oskara za najbolju sporednu glumicu. Pored toga, zahvaljujući rekordnih dvadeset pet nominacija za Nagradu BAFTA, smatra se najboljom britanskom i jednom od najboljih svetskih glumica svih vremena.
Džudi Denč je proglašena za Damu Ujedinjenog Kraljevstva, Viteza Reda časti, a izabrana je i za člana Britanskog Kraljevskog Društva za unapređenje umetnosti.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Džon Milton, 1608. godine, engleski književnik.
Jovan Grčić Milenko, 1846. godine, srpski pesnik i doktor medicine.
Džordž Grosmit, 1847. godine, engleski komičar, pisac, glumac i pevač.
Broderik Kroford (engl. Broderick Crawford), 1911. godine, američki glumac.
Ljubica Cuca Sokić, 1914. godine, srpska slikarka i akademik SANU.
Kirk Daglas (engl. Kirk Douglas ), 1916. godine, američki glumac i producent.
Felisiti Hafman (engl. Felicity Huffman), 1962. godine, američka glumica.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Emili Dikinson - 10. decembar
Emili Elizabet Dikinson, rođena u Amherstu u Masačusetsu 10. decembra 1830. godine, bila je američka pesnikinja.
Smatra se jednom od najvećih američkih pesnikinja. Kao devojka zbog zdravstvenih problema veći deo vremena provodi u kući, neprestano čitajući knjige i pišući pesme. Za svog života objavila je samo 7 pesama, ali nakon njene smrti među njenim privatnim stvarima pronalazi se kolekcija od preko 1000 pesama od kojih mnoge nisu bile završene. Njene pesme odlikuju se prepoznatljivim, unikatnim stilom, sa neverovatnim darom za reči, objedinjujući kombinaciju prefinjenog osećaja i vrhunskog intelekta. Inspiraciju za svoja dela pronalazila je u Bibliji, Šekspirovim delima i klasičnoj mitologiji.
Umrla je u 56. godini života, 15. maja 1886. godine. Kompletirana i uređena kolekcija svih njenih pesama prvi put je objavljena 1890. godine u Bostonu, četiri godine posle njene smrti.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Neli Zaks (nem. Nelly Sachs), 1891. godine, nemačka književnica, dobitnica Nobelove nagrade za književnost 1966.
Brajan Molko, 1972. godine, tekstopisac, pevač i gitarista grupe ‚‚Placebo''.
Meg Vajt (engl. Meg White; pravo ime Megan Martha White), 1974. godine, bubnjarka i pomoćni vokal detroitskog rok dueta ‚‚The White Stripes''.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Ektor Berlioz - 11. decembar
Ektor Berlioz, (Hector Berlioz) je bio francuski kompozitor. Rođen je 11. decembra 1803. godine u provincijskoj porodici lekara (otac Anri Berlioz je bio seoski lekar). Po očevoj želji, najpre je studirao medicinu. Studije medicine ubrzo napušta i od 1825. godine studira kompoziciju na Pariskom konzervatorijumu. Septembra 1827. upoznaje englesku glumicu Harijet Smitson, koja mu postaje inspiracija za prvo i najveće remek-delo, ‚‚Fantastičnu simfoniju'', a 1832. i supruga. Afirmisao se više izvan domovine kao dirigent vlastitih dela, a u Parizu se pročuo kao pisac oštrih kritika i duhovitih feljtona. Pokušao je izraziti dramsku radnju isključivo instrumentalnim sredstvima, te je na taj način stvorio prva moderna orkestarska dela, žanra programske muzike (prema kojoj muzika nije samo kompleksan sklop ritmova i zvukova, već ona tim zvukovima priča i pripoveda). To je zapravo jedan originalan žanr, nazvan programska simfonija, u čijem će domenu ubrzo zatim i Franc List stvoriti jednostavačnu instrumentalnu simfonijsku poemu. Samo, Berliozova programska simfonija u sebe uključuje moćan izvođački aparat (orkestar, solisti i hor), a forma se rastače u korist muzičke i poetske slobode, dok se opseg dela proširuje do monumentalnih dimenzija. Zbog toga njegova dela nisu nailazila na razumevanje njegovih savremenika, posebno u Parizu, a i dugo vremena posle njega, teško su se probijala na svetskoj operskoj i koncertnoj sceni. Za života je značajnije razumevanje za svoje stvaralaštvo ostvario samo u Nemačkim zemljama i Sankt Peterburgu, gde je bio toplo pozdravljen i pred kraj života. Najznačajnije delo mu je „Fantastična simfonija“ u kojoj prikazuje središnji lik uvek istom temom (takozvana fiksna ideja), koja iz stava u stav doživljava razne preobražaje od čeznutljive, sanjalačke melodije u prvom, do izobličene karikature u poslednjem stavu. Napisao je temeljne priručnike moderne instrumentacije i dirigovanja. Najznačajnija su mu dela u tom domenu ‚‚Nauka o instrumentaciji'' i ‚‚Memoari''. Posle prosečnog uspeha koji je 1862. godine ostvarila premijera njegove kolosalne četvorosatne opere ‚‚Trojanci'', Berlioz se rezignirao, razočarao i više ništa novo nije napisao do smrti 1869. Sve je sveo na povremene dirigentske nastupe, čitanje, meditiranje, a 1865. godine objavljuje i memoare. Bio je i prvi veliki majstor modernog simfonijskog orkestra, kao dirigent ga vešto ujedinjujući u kompleksnu celinu, ali i deleći na pojedine sekcije unutar celine, ostvarujući tako veoma složene, višeslojne palete zvučnih boja. Budućim generacijama kompozitora (ali i dirigenata) ostavio je u amanet da u svakom pogledu budu verni, autentični tumači svojih i tuđih muzičkih dela, savetujući im: ‚‚Učite se da uvek sami dirigujete svoja dela. Najopasniji tumač vaših dela, upravo je sam dirigent.'' Sve u svemu, Berlioz je bio i ostao proročki genije, koji je išao ceo jedan vek ispred svog vremena. Umro je u Parizu 8. marta 1869. godine.
Dela
Ektor Berlioz je komponovao na području orkestarske, simfonijske muzike, na području oratorijumske - duhovne i vokalne muzike i na polju opere. Bavio se i spisateljskim radom, napisao je dela ‚‚Nauka o instrumentaciji'' i ‚‚Memoare'', pored niza novinskih članaka, muzičkih kritika i feljtona.
Orkestarska i simfonijska dela: ‚‚Fantastična simfonija'' (1830), ‚‚Lelio'', (programska simfonija, 1831), „Harold u Italiji“ (1834), ‚‚Rimski karneval'', (uvertira, 1842), ‚‚Gusar'' (uvertira prema Bajronovoj poemi, opus 21, 1855).
Vokalnoinstrumentalna dela: ‚‚Kleopatra'' (kantata za sopran i orkestar, 1828), „Rekvijem, velika misa za mrtve“ (1837), „Romeo i Julija“ (1839), ‚‚Posmrtna i pobedonosna simfonija'' (1840, „Faustovo prokletstvo“ (1846), „Te Deum“ (1849), „Hristovo detinjstvo“ (oratorijum u tri dela, 1854).
Opere: „Benvenuto Čelini“ (opera u dva čina, 1842), ‚‚Beatrisa i Benedikt'' (1856), „Trojanci“ (opera u dva dela i pet činova, 1862).
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Hajnrih Herman Robert Koh (nem. Heinrich Hermann Robert Koch), 1843. godine, nemački lekar i mikrobiolog, dobitnik je Nobelove nagrade za medicinu i fiziologiju 1905. godine.
Maks Born, 1882. godine, nemački fizičar, dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 1954. godine.
Nagib Mahfuz, 1911. godine, egipatski književnik, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1988. godine.
Aleksandar Solženjicin (rus. Александр Исаевич Солженицын), 1918. godine, ruski pisac, dramaturg i istoričar, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1970. godine.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Gistav Flober - 12. decembar
Gistav Flober (fr. Gustave Flaubert), rođen 12. decembra 1821. godine u Ruanu, bio je francuski književnik koji je stvarao u doba realizma. U momentima inspiracije napuštao je sve obaveze i prepuštao se pisanju, a često bi proveo celi dan u pisanju, i na kraju napisao svega par rečenica. Ovo objašnjava zašto su njegova dela malobrojna, ali izuzetno kvalitetna.
Dela Gistava Flobera se naročito ističu lepotom stila i veštinom opažanja. Mnogi istraživači u Floberovom delu nalaze odjeke romantizma. Način na koji je portretisao svoje likove je bio inspirativan za mnoge potonje pisce; od Emila Zole do Marija Vargasa Ljose.
Njegov roman „Gospođa Bovari“, iz 1857, plod je šestogodišnjeg rada. Roman opisuje život žene u francuskoj provinciji, raspetoj između maštanja i svakodnevice. Kada se pojavila, knjiga je u javnosti izazvala skandal zbog svoje otvorenosti. Ova godina bila je, uslovno rečeno, godina skandala u književnosti - za Flobera i Bodlera, koji je te iste godine objavio svoju zbirku „Cveće zla“.
Flober je u ovom romanu kritikovao „trivijalnu“ književnost, koju je čitala njegova junakinja i koja joj je, zauvek i nepovratno, oduzela realan pogled na život. Misli svoje junakinje predočavao je metodom doživljenog govora (koji mu je i poslužio da se odbrani na sudu). Naime, taj govor iskazan je u trećem licu, ali bez najave da je uveden govor junaka. To je svojevrsna kombinacija junakovog i autorovog glasa. Zbog Eminog nesklada da prihvati svet u kome živi onakvim kakav on jeste, zbog njene stalne potrebe da živi u svetu nadanja i maštanja, u književnosti termin „bovarizam“ označava osobu koja živi na granici između svojih ideala i snova, tačnije - na granici onoga što ona jeste i onoga što ona misli da je. ‚‚Madam Bovari, to sam ja!", čuvena je Floberova rečenica.
U istorijskom romanu ‚‚Salambo'' (1862) radnja se dešava u drevnoj Kartagini i nastala je na osnovu utisaka sa putovanja u Tunis.
Pored „Gospođe Bovari“, veoma je važan i Floberov roman „Sentimentalno vaspitanje“ (l`Education sentimentale) iz 1869. Napisao je još romane „Iskušenje Svetog Antonija“ (1874) i „Buvar i Pekiše“ (posthumno objavljen 1881).
Umro je 8. maj 1880. godine u Kanteleu.
Dela Gistava Flobera se naročito ističu lepotom stila i veštinom opažanja. Mnogi istraživači u Floberovom delu nalaze odjeke romantizma. Način na koji je portretisao svoje likove je bio inspirativan za mnoge potonje pisce; od Emila Zole do Marija Vargasa Ljose.
Njegov roman „Gospođa Bovari“, iz 1857, plod je šestogodišnjeg rada. Roman opisuje život žene u francuskoj provinciji, raspetoj između maštanja i svakodnevice. Kada se pojavila, knjiga je u javnosti izazvala skandal zbog svoje otvorenosti. Ova godina bila je, uslovno rečeno, godina skandala u književnosti - za Flobera i Bodlera, koji je te iste godine objavio svoju zbirku „Cveće zla“.
Flober je u ovom romanu kritikovao „trivijalnu“ književnost, koju je čitala njegova junakinja i koja joj je, zauvek i nepovratno, oduzela realan pogled na život. Misli svoje junakinje predočavao je metodom doživljenog govora (koji mu je i poslužio da se odbrani na sudu). Naime, taj govor iskazan je u trećem licu, ali bez najave da je uveden govor junaka. To je svojevrsna kombinacija junakovog i autorovog glasa. Zbog Eminog nesklada da prihvati svet u kome živi onakvim kakav on jeste, zbog njene stalne potrebe da živi u svetu nadanja i maštanja, u književnosti termin „bovarizam“ označava osobu koja živi na granici između svojih ideala i snova, tačnije - na granici onoga što ona jeste i onoga što ona misli da je. ‚‚Madam Bovari, to sam ja!", čuvena je Floberova rečenica.
U istorijskom romanu ‚‚Salambo'' (1862) radnja se dešava u drevnoj Kartagini i nastala je na osnovu utisaka sa putovanja u Tunis.
Pored „Gospođe Bovari“, veoma je važan i Floberov roman „Sentimentalno vaspitanje“ (l`Education sentimentale) iz 1869. Napisao je još romane „Iskušenje Svetog Antonija“ (1874) i „Buvar i Pekiše“ (posthumno objavljen 1881).
Umro je 8. maj 1880. godine u Kanteleu.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Edvard Munk (nor. Edvard Munch), 1863. godine, norveški slikar.
Frenk Albert Sinatra, 1915. godine, američki pevač i glumac.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Hajnrih Hajne - 13. decembar
Hajnirh Hajne, Moritz Daniel Oppenheim
Kristijan Johan Hajnrih Hajne (nem. Christian Johann Heinrich Heine) je bio veliki nemački pesnik u periodu prelaza od romantizma ka realizmu. Rođen je 13. decembra 1797. godine u Diseldorfu, u bogatoj porodici jevrejskog bankara i trgovca. Pokušao je da se posveti, mada nerado, običnoj građanskoj karijeri, ali ne uspeva. U Diseldorfu, Hajneovom rodnom gradu, bio je snažan uticaj Francuza, pa je to u pesniku probudilo izrazitu antipatiju prema Pruskoj.
1817. piše prve ljubavne pesme, koje su objavljene u jednom nemačkom časopisu. U Bonu započinje studije prava, filozofije i književnosti. 1821. godine se prebacuje na Univerzitet u Berlinu, pa ima priliku da sluša Hegela i mnoge druge ugledne profesore. 1822. godine objavljuje prve pesme, koje se odmah izdvajaju svojim originalnim stilom balate i ironičnim odbijanjem svakih iluzija. U njima se oseća veliki uticaj pisaca koje je naročito cenio, Bajrona i Fukea.
1825. godine prelazi u protestantsku veru i dobija ime Hajnrih, umesto originalnog Hari. Iste godine diplomira na pravima na Univerzitetu u Getingenu. 1826. postaje poznat, nakon objavljivanja ‚‚Slika s putovanja'', gde u zamišljenom dnevniku sa puta govori o fantastičnim i moralnim temama, ugledajući se na Sterna i Žan Pola. Iste godine ide na kratkotrajni put u Englesku, gde su se javili njegovi interesi za aktuelna politička dešavanja, ali i gde ujedinjuje sve svoje pesme u jednu ‚‚Knjigu pesama''. 1827. izlazi definitivna redakcija ‚‚Knjige pesama''. 1828. godine putuje u Italiju, a sećanja sa ovog puta objavljuje 1836. u knjizi ‚‚Firentinske noći''.
Zbog krize u svojoj zemlji, Hajne odlučuje da se preseli u mnogo slobodniju Francusku, gde je započeo da se viđa i da posećuje, kako nemačke emigrante (Humbolt, Vagner), tako i mnoge francuske intelektualce, među njima i Balzaka i Viktora Igoa. Godine 1835. objavljuje važnu studiju o istoriji filozofije i religije u Nemačkoj, a iste godine studija biva i zabranjena.
U tim godinama, u kojima je boravio u Francuskoj, sarađivao je sa različitim nemačkim časopisima, a istovremeno je i pisao izveštaje na francuskom, o situaciji u Nemačkoj. Osim spomenutih dela, Hajne je objavio i mnoge satiričke spise, kao i dve satirične epske pesme ‚‚Ata Trol'' (1843) i ‚‚Nemačka, zimska bajka'' (1844). ‚‚Nemačka, zimska bajka'' postaje jedna od najvažnijih knjiga u nemačkoj književnosti. Ima politički karakter i u njoj Hajne otvoreno priznaje uticaj Karla Marksa, sa kojim je bio u prijateljkim odnosima. Zbirku poezije ‚‚Romanesero'' objavljuje 1851, gde sa dubokom filozofskom i etičkom ozbiljnošću opisuje patnje koje je podnosio zbog bolesti (atrofija mišića) i zbog koje je ležao u krevetu osam dugih godina.
Delo ‚‚Razni spisi'', iz 1854, sadrži rasprave o jevrejskoj i hrišćanskoj veri, liberalizmu i komunizmu. Ovo delo označava kraj njegove političke i književne aktivnosti. Umire u Parizu 17. februara 1856. godine.
Hajne je koristio nemački jezik za sastavljanje stihova i bio je jedan od retkih koji su to umeli da rade, pa je time stekao izuzetnu slavu, kao najuspeliji u svoj generaciji posle Getea. U stihovima je postigao najveću popularnost preuzimanjem pučkog pevljivog tona nemačke narodne pesme. Hajneove pesme su toliko melodične da su ih često komponovali mnogi kompozitori. Psihološku stvarnost koju je stvorio u delima podstaknuta je nostalgičnim sećanjem na dve velike nesrećne ljubavi (prema rođakama Amali i Terezi), ali i na drugim temama (prirodi, političkim idejama, životu, savremenom društvu), pa je na taj način uspeo da u svojoj poeziji dosegne izuzetno značajne visine.
Umeo je da se poigrava sa stilističkim sposobnostima, dajući svojim stihovima objektivan ton, čak i kada je izražavao lična osećanja. Originalnost Hajneove poezije ogleda se u tome što je nastojao da negira svaki sentimentalizam, što mu je dozvoljavalo da koristi predmete romantizma sa ironijom i realizmom.
1817. piše prve ljubavne pesme, koje su objavljene u jednom nemačkom časopisu. U Bonu započinje studije prava, filozofije i književnosti. 1821. godine se prebacuje na Univerzitet u Berlinu, pa ima priliku da sluša Hegela i mnoge druge ugledne profesore. 1822. godine objavljuje prve pesme, koje se odmah izdvajaju svojim originalnim stilom balate i ironičnim odbijanjem svakih iluzija. U njima se oseća veliki uticaj pisaca koje je naročito cenio, Bajrona i Fukea.
1825. godine prelazi u protestantsku veru i dobija ime Hajnrih, umesto originalnog Hari. Iste godine diplomira na pravima na Univerzitetu u Getingenu. 1826. postaje poznat, nakon objavljivanja ‚‚Slika s putovanja'', gde u zamišljenom dnevniku sa puta govori o fantastičnim i moralnim temama, ugledajući se na Sterna i Žan Pola. Iste godine ide na kratkotrajni put u Englesku, gde su se javili njegovi interesi za aktuelna politička dešavanja, ali i gde ujedinjuje sve svoje pesme u jednu ‚‚Knjigu pesama''. 1827. izlazi definitivna redakcija ‚‚Knjige pesama''. 1828. godine putuje u Italiju, a sećanja sa ovog puta objavljuje 1836. u knjizi ‚‚Firentinske noći''.
Zbog krize u svojoj zemlji, Hajne odlučuje da se preseli u mnogo slobodniju Francusku, gde je započeo da se viđa i da posećuje, kako nemačke emigrante (Humbolt, Vagner), tako i mnoge francuske intelektualce, među njima i Balzaka i Viktora Igoa. Godine 1835. objavljuje važnu studiju o istoriji filozofije i religije u Nemačkoj, a iste godine studija biva i zabranjena.
U tim godinama, u kojima je boravio u Francuskoj, sarađivao je sa različitim nemačkim časopisima, a istovremeno je i pisao izveštaje na francuskom, o situaciji u Nemačkoj. Osim spomenutih dela, Hajne je objavio i mnoge satiričke spise, kao i dve satirične epske pesme ‚‚Ata Trol'' (1843) i ‚‚Nemačka, zimska bajka'' (1844). ‚‚Nemačka, zimska bajka'' postaje jedna od najvažnijih knjiga u nemačkoj književnosti. Ima politički karakter i u njoj Hajne otvoreno priznaje uticaj Karla Marksa, sa kojim je bio u prijateljkim odnosima. Zbirku poezije ‚‚Romanesero'' objavljuje 1851, gde sa dubokom filozofskom i etičkom ozbiljnošću opisuje patnje koje je podnosio zbog bolesti (atrofija mišića) i zbog koje je ležao u krevetu osam dugih godina.
Delo ‚‚Razni spisi'', iz 1854, sadrži rasprave o jevrejskoj i hrišćanskoj veri, liberalizmu i komunizmu. Ovo delo označava kraj njegove političke i književne aktivnosti. Umire u Parizu 17. februara 1856. godine.
Hajne je koristio nemački jezik za sastavljanje stihova i bio je jedan od retkih koji su to umeli da rade, pa je time stekao izuzetnu slavu, kao najuspeliji u svoj generaciji posle Getea. U stihovima je postigao najveću popularnost preuzimanjem pučkog pevljivog tona nemačke narodne pesme. Hajneove pesme su toliko melodične da su ih često komponovali mnogi kompozitori. Psihološku stvarnost koju je stvorio u delima podstaknuta je nostalgičnim sećanjem na dve velike nesrećne ljubavi (prema rođakama Amali i Terezi), ali i na drugim temama (prirodi, političkim idejama, životu, savremenom društvu), pa je na taj način uspeo da u svojoj poeziji dosegne izuzetno značajne visine.
Umeo je da se poigrava sa stilističkim sposobnostima, dajući svojim stihovima objektivan ton, čak i kada je izražavao lična osećanja. Originalnost Hajneove poezije ogleda se u tome što je nastojao da negira svaki sentimentalizam, što mu je dozvoljavalo da koristi predmete romantizma sa ironijom i realizmom.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Džejmi Foks (engl. Jamie Foxx), 1967. godine ,američki glumac, pevač i komičar.
Amy Lee, 1981. godine, pevačica i pijanistkinja američkog rok benda Evanescence.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Ružica Sokić - 14. decembar
Ružica Sokić je srpska glumica. Rođena je 14. decembra 1934. godine u Beogradu kao kćerka trgovca i suvlasnika lista „Pravda“ Petra Sokića. Još kao devojčica učestvuje u Dečjoj radio-dramskoj grupi Radio-Beograda, a godine 1958. diplomirala je glumu na Akademiji za pozorišnu umetnost u Beogradu. Kraće vreme bila je članica Savremenog pozorišta, ubrzo prelazi u Atelje 212, gde će brojnim ulogama (prvenstveno savremenog i domaćeg repertoara) otkriti i potvrditi dar „rođene glumice“. Glumila je u oko 40 filmova; već za prvu ulogu („Gorki deo reke“, 1965, J. Živanovića) nagrađena je Srebrnom arenom na festivalu u Puli. Najveće uspehe ostvarila je glavnim ulogama pevačice u filmu „Kad budem mrtav i beo“ (Ž. Pavlovića, 1967) i prostodušne uličarke u filmu „Žuta“ (V. Tadej, 1973), za koju je u Puli nagrađena Zlatnom arenom. Zapažena je i na televiziji (igrala je i u istimenom komadu G. Mihića u Ateljeu 212), te sporednom ulogom majke kojoj sin gine u borbi u „Užičkoj republici“ (Ž. Mitrović, 1974), za koju je takođe nagrađena Zlatnom arenom. Zapažena je i na televiziji (npr. komedije B. Crnčevića i A. Popovića, televizijske serije „Ceo život za godinu dana“, „Rađanje jednog naroda“, „Zanati“, „Samci“ i dr.). Za svoj filmski i pozorišni rad dobila je brojne nagrade i priznanja (npr. na Sterijinom pozorju, Nagrada Pavle Vuisić, Statueta zlatni ćuran, Statueta Joakim Vujić, Velika Žanka). Član je pozorišta Atelje 212.
Tokom 2010. objavila je knjigu sećanja „Strast za letenjem“.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Mišel de Notr Dam (poznatiji kao Nostradamus), 1503. godine.
Viljem Klas Heda (ili Viljem Klaszon Heda; hol. Willem Claeszoon Heda), 1594. godine, holandski slikar.
Svetlana „Ceca“ Bojković, 1947. godine, srpska glumica.
Tiho Brahe (dan. Tycho Brahe), 1546. godine, danski astronom.
Miroslav Kraljević, 1885. godine, hrvatski slikar.
Pol Elijar, 1895. godine, francuski pesnik.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Ludvik Lazar Zamenhof - 15. decembar
Ludvik Lazar Zamenhof (rus. Лю́двик Ла́зарь Заменго́ф) rodio se u Bjalistoku u Rusiji (danas Poljska) 15. decembra 1859. godine, nazivan „Majstorom“, tvorac je esperanta. Otac mu je bio Marko Zamenhof, učitelj, a majka se zvala Rozalija Zamenhof. Oni su Jevreji poreklom iz Litvanije. Odrastao je u Bjalistoku, višenacionalnom gradu, u kome su se govorili mnogi jezici. Za vreme studiranja upoznao se sa cionizmom, međutim, shvativši njegovu nerealnost, posvetio se kreiranju esperanta. Studirao je medicinu u Moskvi (1879 — 1881) i Varšavi (1881 - 1885). Specijalizovao se za očnu medicinu u Beču (1886).
Rudimentalni oblik esperanta bio je dovršen do početka zime 1878. i mladi Zamenhof sa svojim gimnazijskim kolegama organizuje slavlje koje naziva „danom rođenja međunarodnog jezika“. Međutim on nije prestajao da svoj jezički projekt doteruje tako da npr. 1881. postoje tri u mnogo čemu različita jezička projekta, a već 1885. daje projektu konačni izgled. Zatim je, sledeće dve godine, nastojao da nađe izdavača.
26. jula 1887. izlazi iz štampe ‚‚Prva knjiga esperanta'', zahvaljujući pomoći koje dobija od oca Klare Zamenhof (devojačko Silbernik), s kojom se iste godine ženi. Prvi njihov sin Adam Zamenhof, rođen 1888, postaće takođe očni lekar, i nastaviće sa lekarskom praksom svog oca; njihova prva ćerka rođena 1889, postaće takođe lekar; druga ćerka Lidija Zamenhof, rođena 1904, najvernije od dece sledila je put svoga oca, organizujući nastavu na esperantu.
Novembra 1897. porodica Zamenhof se nastanjuje u Varšavi, u siromašnom jevrejskom kvartu. Tek 1905, prvi put za 20 godina, dobijaju priliku da sa suprugom otputuje na „Prvi esperantski kongres“, takozvani Bolonjski kongres. Kasnije, zahvaljujuđi honoraru koji počinje da dobija od poznatog esperantskog časopisa La Revuo, nastavlja da svake godine učestvuje na esperantskim kongresima, pa čak i na onom 1910. u Vašingtonu. Počev od 1905. do Prvog svetskog rata, njegov život teče mirno i radno; preko dana u lekarskoj ordinaciji, a samo uveče bi mogao da se posveti svojim strastima: jeziku i projektu univerzalne religije; između ovih delio je svoje snage i vreme.
Na esperantskom planu njegovi prevodi redovno se pojavljuju u esperantskim časopisima, sa sve većim uspehom.
Na religijskom planu, on objavljuje 1906, u Rusiji, anonimnu brošuru o „Homaranizmu“. Najpoznatiji francuski esperantista toga vremena De Bofron ga žestoko napada u časopisu „L'Esperantiste“, i Zamenhof mu odgovara, ali uvek anonimno. Jula 1911. prisustvuje Međunarodnom antirasnom kongresu u Londonu gde predstavlja svoj projekt u kome kaže, da će ‚‚međuplemenska različitost i mržnja potpuno nestati kada celo čovečanstvo bude govorilo jednim jezikom i imalo jednu religiju“. Kasnije, da bi pokušao što lakše da brani svoja religijska ubeđenja, a da ne prouzrokuje štetu esperantskom pokretu 1912, na Svetskom esperantskom kongresu u Krakovu, javno se distancira od svake buduće uloge u esperantskom pokretu. Sledeće godine, objavljuje novu kompleksniju verziju svoje ranije brošure pod nazivom „Dekleracija o Homaranizmu“: očigledno u želji da aludira na „Dekleraciju o Esperantizmu “, koju beše obznanio na Prvom kongresu u Bolonji.
Zamislio je da organizuje kongres svojih religijskih pristalica u Parizu kada ga u tom trenutku prekida iznenadna ratna eksplozija. Morao je da se vrati u Varšavu preko Švedske i Finske. Vrativši se natrag u svoj grad, nastavio je neumorni rad. Završava 4 toma Andresenovih bajki, prevod Starog zaveta; istovremeno on završava cirkularno pismo sazivajući sastanak svih intelektualaca koji bi bili voljni da organizuju Opšti svetski kongres za novu (neutralnu) sveopštu religiju. Usred tih nastojanja sustiže ga smrt 14. aprila 1917. Ostao je do poslednjeg daha veran svojim idealima.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Gistav Ajfel (fr. Alexandre Gustave Eiffel), 1832. godine, francuski konstruktor.
Antoan Anri Bekerel, 1852. godine, francuski fizičar, nobelovac i jedan od otkrivača radioaktivnosti.
Don Džonson (engl. Don Johnson), 1949. godine, američki glumac.
Fridensrajh Hundertvaser (nem. Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser), 1928. godine, austrijski umetnik.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Džejn Ostin - 16. decembar
Jane Austen, britanska književnica, rođena je 16. prosinca 1775. godine, kao kći Georgea i Cassandre. Osnovno je obrazovanje dobila u Oxfordu i Southamptonu, a zatim je išla u Školu za djevojke u Readingu. Stekla je šire obrazovanje od tada uobičajenoga za djevojke te se već rano posvetila pisanju. Prva priča objavljena joj je već 1789. godine.
Godine 1802. dobila je bračnu ponudu od 6 godina mlađeg, bogatog Harrisa Bigg-Withera. Takav brak oslobodio bi ju financijske ovisnosti i oslanjanja na vlastitu obitelj pa je pod utjecajem takvih okolnosti pristala, no već se idući dan predomišlja i odbija brak iz računa. Nikada se nije udavala.
Svoja je književna djela izdavala anonimno, zbog čega je, iako vrlo čitana, bila isključena iz važnih literarnih krugova. Sva su njezina djela ljubavni romani pisani pod utjecajem romantizma u engleskoj književnosti.
Živjela je uglavnom mirnim, dosadnim životom. Godine 1816. počinju njezini zdravstveni problemi. Danas se pretpostavlja da je bolovala od Addisonove bolesti, čiji uzrok tada nije bio poznat. Umrla je 18. srpnja 1817. godine.
Izbor iz bibliografije:
„Razum i osjećaji“ (1811.)
„Ponos i predrasude“ (1813.)
„Mansfield Park“ (1814.)
„Emma“ (1815.)
„Opatija Northanger“ (1818.)
„Pod tuđim utjecajem“ (1818.)
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Ludwig van Beethoven, 1770. godine, njemački skladatelj
Wilhelm Grimm, 1786. godine, njemački književnik i filolog
Edward Emerson Barnard, 1857. godine, američki astronom
Arthur C. Clarke, 1917. godine, britanski književnik
Željko Bebek, 1945. godine, bosanskohercegovački glazbenik
Miranda Otto, 1967. godine, australijska glumica
Gnothi seauton!
polly88- Moderator
- Broj poruka : 6404
Godina : 36
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010
Mila Jovović - 17. decembar
Mila Jovović je glumica, muzičar i foto model, rođena 17. decembra 1975. godine.
Rođena u Kijevu, Ukrajina. Otac joj je srpski doktor Bogić Jovović, a majka ruska glumica Galina Loginova Jovović. Porodica se preselila u London, a 1981. u Sakramento u Kaliforniji kada je Milica imala pet godina. Sedam meseci kasnije nastanili su se u Los Anđelesu.
Započela je manekensku karijeru u svojoj 11. godini, kada je zapazio fotograf Ričard Avedon koji ju je predstavio u Revlonovim reklamama „Najnezaboravnije žene sveta“. U oktobru 1987. predstavljena je na naslovnoj strani italijanskoj magazina ‚‚Lei'' što je bila prva od mnogih naslovnih strana na kojima se pojavljivala. Godine 1988. dobila je prvu profesionalnu ulogu u televizijskom filmu „Noćni voz za Katmandu“, a kasnije iste te godine se pojavila u prvom visokobudžetnom filmu „Raskršće dva meseca“. Nakon nekoliko manjih televizijskih i filmskih uloga, postala je poznata po ulozi u filmu „Povratak u Plavu lagunu“ (1991). Sledeća značajna uloga bila je u filmu „Peti element“ (1997), a kasnije je imala glavnu ulogu u filmu „Glasnik: Priča Jovanke Orleanke“ (1999). Godine 2002. igrala je glavnu ulogu u filmu „Pritajeno zlo“, nakon koga su usledila dva nastavka: ‚‚Pritajeno zlo: Apokalipsa (2004)" i „Pritajeno zlo: Istrebljenje“ (2007).
1994. godine objavila je, pod imenom Mila, prvi muzički album „Božanstvena komedija“ (Divine Comedy), koji je kritika dobro prihvatila. Album je sadržao mnoge originalne pesme, a njena muzika upoređivana je sa Tori Ejmos i Kejt Buš. Iako je više pažnje poklanjala svojoj filmskoj karijeri, njen glas se pojavio i na albumu ‚‚Legion of Boom" (2004.) koji je izdala grupa The Crystal Method.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Hamfri Dejvi, 1778. godine, engleski hemičar i fizičar
Aljoša Vučković, 1946. godine, srpski glumac
Ljiljana Lašić, 1946. godine, srpska glumica
Dragan Petrović „Pele“, 1961. godine, srpski glumac i profesor glume na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu
Gnothi seauton!
polly88- Moderator
- Broj poruka : 6404
Godina : 36
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010
Paul Kle - 18. decembar
Paul Kle (Paul Klee) je bio je nemačko-švajcarski slikar, član umetničke grupe Plavi jahač (nem. Der Blaue Reiter). Na njegovo stvaralaštvo uticalo je nekoliko pravaca savremene umetnosti: ekspresionizam, kubizam i nadrealizam. Kle i njegov prijatelj Vasilij Kandinski poznati su po svom pedagoškom radu u školi Bauhaus.
Rodio se 18. decembra 1879. godine u Švajcarskoj, otac mu je bio učitelj muzike, a majka švajcarska pevačica. Detinjstvo je proveo u Švajcarskoj, a pošto je po ocu dobio nemačko državljanstvo, odselio se posle mature 1898. u Minhen. Posle dvoumljenja između muzike (bio je izvanredan i talentovan violinista), literature i likovne umetnosti, ipak se opredelio za slikarstvo. Prvo je studirao grafiku na privatnoj školi Henrika Knira i u to doba sticao ne samo umetnička već i seksualna iskustva. Iz jedne takve kratkotrajne veze rodio mu se sin koji je posle nekoliko nedelja umro.
U oktobru 1900. posećivao je časove slikarstva kod Franca fon Štika na Minhenskoj akademiji, gde je studirao i Vasilij Kandinski sa kojim se mnogo kasnije upoznao. Godine 1901. napustio je akademiju. Posle puta po Italiji, bio je u Berlinu kod roditelja gde je slikao aktove i svirao u orkestru i pisao pozorišne kritike. Godine 1900. oženio se sa klaviristkinjom Lili Štrumpf i sledeće godine im se rodio sin Feliks. Naredne godine je proveo u domaćinstvu i posvetio se vaspitavanju svoga sina, dok je Lili zarađivala za život i tada se Kleov slikarski život sporo razvijao.
Godine 1911. Upoznao je Augusta Makea i Vasilija Kandinskog. Skupa sa njima i Franc Marka, Gabrijelu Minterl, Alekseja Javlenskog i druge; svi su se zajedno interesovali za gotiku, primitivnu umetnost i nove savremene likovne pravce fovizam i kubizam. S njima je Kle našao zajednički jezik i delio poglede na umetnost.
Kandinski i Mark u to doba rade na almanahu ‚‚Der Blaue Reiter" - ‚‚Plavi jahač'' koji je postao jedno od najvažnijih dela u savremenoj umetnosti 20. veka. Prva njihova izložba bila je otvorena krajem 1911. godine u modernoj galeriji Tanhojzer u Minhenu. Tu Kle nije učestvovao, ali je za jedan časopis napisao recenziju. Na drugoj njihovoj izložbi je učestvovao i Kle, a posle izložbi u Minhenu izlagali su i u drugim gradovima, kao na primer u Kelnu i Berlinu.
Godine 1914. godine Paul Kle je sa Francom Markom i Lujom Moajeom posetio Tunis. Na ovom putu Kle nalazi pristup ka boji i u svoj dnevnik upisuje: ‚‚... ja i boja smo jedno. Ja sam slikar".
U Prvom svetskom ratu, 1920. godine, Kle je pozvan u nemačku armiju, ali je kao slikar imao sreće i nije raspoređen za front, već je radio na maskirnim uzorcima za avione, no u ratu je izgubio svoje prijatelje Augusta Makea i Franca Marka. I u armiji je Kle imao privilegije da izlaže i u galeriji Šturm u Berlinu. Izlagao je više apstraktnih akvarela. Iz armije je otpušten 1918. godine.
Godine 1920. je bila njegova retrospektivna izložba u Minhenu i tada postaje priznat slikar. Tako je dobio ponudu da predaje slikarstvo u Bauhausu u Vajmaru - školi koju je osnovao Valter Gropijus. Primio je ponudu i osvanuo je sa Kandinskim na ravnom i akademskom nivou, prvo je radio kao rukovodilac radionica, a posle su obojica vodili vlastita predavanja slikarstva.
Bauhaus je bila progresivna škola i morala je da se bori protiv konzervativnih shvatanja nacional-socijalista. Bauhaus se preselio u Desau, u zgradu koju je projektovao sam Valter Gropijus i u kojoj su bili i stanovi za pedagoge i gde je i Paul Kle stanovao. Obojica (Kle i Kandinski) intenzivno predaju na Bauhausu. Posle kratkog premeštanja u Berlin 1932. godine, Bauhaus je ukinut.
Kle je na Bauhausu ostao do 1930. godine i posle je primio profesuru na diseldorfskoj akademiji. Posle nastupa nacizma, kao ‚‚degenerisani umetnik", on je otpušten. Umro je 29. juna 1940. godine u Lokarno-Muratu.
Rodio se 18. decembra 1879. godine u Švajcarskoj, otac mu je bio učitelj muzike, a majka švajcarska pevačica. Detinjstvo je proveo u Švajcarskoj, a pošto je po ocu dobio nemačko državljanstvo, odselio se posle mature 1898. u Minhen. Posle dvoumljenja između muzike (bio je izvanredan i talentovan violinista), literature i likovne umetnosti, ipak se opredelio za slikarstvo. Prvo je studirao grafiku na privatnoj školi Henrika Knira i u to doba sticao ne samo umetnička već i seksualna iskustva. Iz jedne takve kratkotrajne veze rodio mu se sin koji je posle nekoliko nedelja umro.
U oktobru 1900. posećivao je časove slikarstva kod Franca fon Štika na Minhenskoj akademiji, gde je studirao i Vasilij Kandinski sa kojim se mnogo kasnije upoznao. Godine 1901. napustio je akademiju. Posle puta po Italiji, bio je u Berlinu kod roditelja gde je slikao aktove i svirao u orkestru i pisao pozorišne kritike. Godine 1900. oženio se sa klaviristkinjom Lili Štrumpf i sledeće godine im se rodio sin Feliks. Naredne godine je proveo u domaćinstvu i posvetio se vaspitavanju svoga sina, dok je Lili zarađivala za život i tada se Kleov slikarski život sporo razvijao.
Godine 1911. Upoznao je Augusta Makea i Vasilija Kandinskog. Skupa sa njima i Franc Marka, Gabrijelu Minterl, Alekseja Javlenskog i druge; svi su se zajedno interesovali za gotiku, primitivnu umetnost i nove savremene likovne pravce fovizam i kubizam. S njima je Kle našao zajednički jezik i delio poglede na umetnost.
Kandinski i Mark u to doba rade na almanahu ‚‚Der Blaue Reiter" - ‚‚Plavi jahač'' koji je postao jedno od najvažnijih dela u savremenoj umetnosti 20. veka. Prva njihova izložba bila je otvorena krajem 1911. godine u modernoj galeriji Tanhojzer u Minhenu. Tu Kle nije učestvovao, ali je za jedan časopis napisao recenziju. Na drugoj njihovoj izložbi je učestvovao i Kle, a posle izložbi u Minhenu izlagali su i u drugim gradovima, kao na primer u Kelnu i Berlinu.
Godine 1914. godine Paul Kle je sa Francom Markom i Lujom Moajeom posetio Tunis. Na ovom putu Kle nalazi pristup ka boji i u svoj dnevnik upisuje: ‚‚... ja i boja smo jedno. Ja sam slikar".
U Prvom svetskom ratu, 1920. godine, Kle je pozvan u nemačku armiju, ali je kao slikar imao sreće i nije raspoređen za front, već je radio na maskirnim uzorcima za avione, no u ratu je izgubio svoje prijatelje Augusta Makea i Franca Marka. I u armiji je Kle imao privilegije da izlaže i u galeriji Šturm u Berlinu. Izlagao je više apstraktnih akvarela. Iz armije je otpušten 1918. godine.
Godine 1920. je bila njegova retrospektivna izložba u Minhenu i tada postaje priznat slikar. Tako je dobio ponudu da predaje slikarstvo u Bauhausu u Vajmaru - školi koju je osnovao Valter Gropijus. Primio je ponudu i osvanuo je sa Kandinskim na ravnom i akademskom nivou, prvo je radio kao rukovodilac radionica, a posle su obojica vodili vlastita predavanja slikarstva.
Bauhaus je bila progresivna škola i morala je da se bori protiv konzervativnih shvatanja nacional-socijalista. Bauhaus se preselio u Desau, u zgradu koju je projektovao sam Valter Gropijus i u kojoj su bili i stanovi za pedagoge i gde je i Paul Kle stanovao. Obojica (Kle i Kandinski) intenzivno predaju na Bauhausu. Posle kratkog premeštanja u Berlin 1932. godine, Bauhaus je ukinut.
Kle je na Bauhausu ostao do 1930. godine i posle je primio profesuru na diseldorfskoj akademiji. Posle nastupa nacizma, kao ‚‚degenerisani umetnik", on je otpušten. Umro je 29. juna 1940. godine u Lokarno-Muratu.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Džozef Džon Tomson (engl. Sir Joseph John Thomson), 1856. godine, britanski fizičar, dobitnik nobelove nagrade za fiziku 1906.
Jure Kaštelan, 1919. godine, hrvatski pesnik.
Stiven Spilberg (engl. Steven Spielberg), 1946. godine, američki režiser.
Kit Ričards (енгл. Keith Richards), 1943. godine, engleski gitarista, tekstopisac, pevač i član britanske muzičke grupe ‚‚Rolingstons''.
Vilijam Bredli „Bred“ Pit, 1963. godine, američki glumac.
Kristina Marija Agilera (engl. Christina Maria Aguilera), 1980. godine, američka pop pevačica, tekstopisac, igračica, glumica i producent.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Edit Pjaf - 19. decembar
Edit Pjaf (fr. Édith Piaf), rođena 19. decembra 1915. godine, francuska je čuvena pevačica šansona i nacionalna muzička ikona. Njena muzika je često povezana sa njenim tragičnim životom, a izvodila je uglavnom balade koje su je i proslavile. Njene najpoznatije pesme su „La Vie en rose“ (1946), „Hymne à l'amour“ (1949), „Milord“ (1959), „Non, je ne regrette rien“ (1960).
Uprkos bezbrojnim objavljivanim biografijama, mnoge činjenice i događaji Editinog života su još uvek obavijeni velom misterije. Rođena je pod punim imenom Edit Đovana Gasion (fr. Édith Giovanna Gassion) u Belevilu u Parizu, u imigracionom odeljenju kako je kasnije saznao i objavio Danijel Penak. Nazvana je Edit po pogubljenoj engleskoj sestri Edit Kavel, a prezime Pjaf, što na francuskom znači ‚‚vrabac'', dobila je zahvanjujući nadimku 20 godina kasnije.
Njena majka, Aneta Đovana Majar, bila je Italijanka, tada sedamnestogodišnja devojka, poreklom iz Livorna, radila je pevačica u kafeu pod pseudonimom Line Marsa, a od nje je Edit uzela srednje ime Đovana. Otac, Luj Alfons Gasijon, bio je ulični akrobat i pozorišni izvođač. Mala Edit je najpre bila ostavljena nakratko kod bake sa majčine strane. Kasnije, Editin otac dolazi i odvodi je kod njegove majke koja je vodila bordel u Normandiji, i onda se prijavljuje u francusku vojsku. Tada je Edit bila u kontaktu sa prostitutkama i najrazličitijim ljudima koji su uticali na njenu ličnost i promenili su njen način viđenja života.
Od svoje treće do sedme godine života Edit je bila slepa. Po jednoj od legendi, Edit je opet progledala kada je jedna od babinih prostitutki otišla na hodočašće do sada već kanonizovane svetice Terez de Lisije. Godine 1929. pridružila se ocu u njegovim uličnim akrobacijama. Kasnije je iznajmila sobu u hotelu Klermon i odvojila se od njega, idući svojim putem kao ulična pevačica u Parizu. Imala je oko 16 godina kada se zaljubila u dostavljača Luj Dipona, sa kojim je dobila dete, malu devojčicu po imenu Marsela. Marsela je ubrzo umrla od meningitisa.
Godine 1935, Edit otkriva vlasnik noćnog kluba Luj Leple (Louis Leplée), čiji su klub posećivali slojevi kako niže tako i više klase. On ju je forsirao da peva uprkos njenim nervozama i tremama. Njena visina (142 cm) inspirisala ga je da je nazove imenom koji će je pratiti celog života i biti njeno umetničko ime: ‚‚Mali vrabac'' (La Môme Piaf). Njena prva ploča pojavila se iste godine. Nedugo zatim, Leple je ubijen, a Edit optužuju da je bila saučesnik u njegovom ubistvu, ali je oslobođena optužbe.
Godine 1940, Žan Kokto piše uspešan komad ‚‚Le Bel Indifférent'' u kome Edit glumi. Sprijateljila sa poznatim ljudima, kao što je glumac Moris Ševalje i pesnik Žak Boržea. Sama je pisala tekstove za većinu svojih pesama, i udružuje se sa kompozitorima zbog melodija.
Njena pesma koja joj postaje zaštitni znak, ‚‚La Vie en rose" pisana je usred nemačke okupacije Pariza tokom Drugog svetskog rata. U to vreme, ona je postajala sve uspešnija. Pevajući za visoke nemačke oficire u par klubova, Edit je zaradila pravo da se slika sa francuskim ratnim zarobljenicima, pod izgovorom da bi im digla moral. Kada bi te slike došle u posed zatvorenicima, oni bi isecali svoje likove na fotografiji, i koristili ih da naprave lažne dokumente za beg iz zatvora. Danas je Editina povezanost sa Francuskim pokretom otpora poznata i mnogi joj i danas duguju živote. Posle rata putovala je na turneje po Evropi i Americi (južnoj i severnoj), gde je postala internacionalno poznata ličnost. Njena popuralnost u SAD je bila tolika da se pojavila osam puta u emisiji Šou Ed Salivana i dva puta u Karnegi holu (1956 i 1957). Pomogla je usponu karijere Šarla Aznavura, vodeći ga na turneju sa sobom po Francuskoj i SAD.
Velika ljubav Edit Pjaf, bokser Marsel Serdan, poginuo je 1949. u avionskoj nesreći. Pjaf se udavala dva puta. Njen prvi muž bio je Žak Pil, pevač; venčali su se 1952. i razveli 1956, a drugi, Teo Sarapo (fr. Théo Sarapo), bio je frizer, pevač i glumac, 20 godina mlađi od nje. Venčali su se 1962.
Godine 1951. doživela je saobraćajnu nesreću posle koje je postala zavisnik od morfijuma, od koga se kasnije odvikla.
Dvorana Olimpija u Parizu je mesto gde je Pjaf poslednji put održala seriju popularnih koncerata. Tu je držala recitale od januara 1955. do oktobra 1962. Odlomci pet recitala (1955, 1956, 1958, 1961, 1962) su sakupljeni i izdati na ploči. U aprilu 1963, Pjaf snima svoju poslednju pesmu: ‚‚L'homme de Berlin".
U svojoj 47. godini, Pjaf umire od raka na Francuskoj rivijeri, 10. oktobra 1963, jedan dan ranije od svog prijatelja Žana Koktoa. Njeno telo vraćeno je u Pariz i tada je i njena smrt objavljena 11. oktobra. Taj datum je postao zvanični datum njene smrti. Govori se da je njeno telo vraćeno u Pariz u tajnosti, da bi njeni fanovi mislili da je umrla u svom rodnom gradu. Ta informacija i dan danas ostaje misterija o kojoj se još uvek spekuliše. Sahranjena je na čuvenom groblju Per Lašez u Parizu. Uprkos tome što je pariski nadbiskup katoličke crkve zabranio masi da se okuplja na groblju zbog načina na koji je živela, njena sahrana je okupila nekoliko hiljada ljudi na ulice Pariza. Ubrzo je groblje bilo pretrpano sa više od 40.000 obožavalaca i poštovalaca. Šarl Aznavur je pominjao sahranu Edit Pjaf kao događaj koji je prvi put kompletno zaustavio saobraćaj u Parizu, još od vremena Drugog svetskog rata.
Danas postoji muzej posvećen Edit Pjaf u Parizu. Pamti se kao jedna od najboljih Francuskih pevačica.
Uprkos bezbrojnim objavljivanim biografijama, mnoge činjenice i događaji Editinog života su još uvek obavijeni velom misterije. Rođena je pod punim imenom Edit Đovana Gasion (fr. Édith Giovanna Gassion) u Belevilu u Parizu, u imigracionom odeljenju kako je kasnije saznao i objavio Danijel Penak. Nazvana je Edit po pogubljenoj engleskoj sestri Edit Kavel, a prezime Pjaf, što na francuskom znači ‚‚vrabac'', dobila je zahvanjujući nadimku 20 godina kasnije.
Njena majka, Aneta Đovana Majar, bila je Italijanka, tada sedamnestogodišnja devojka, poreklom iz Livorna, radila je pevačica u kafeu pod pseudonimom Line Marsa, a od nje je Edit uzela srednje ime Đovana. Otac, Luj Alfons Gasijon, bio je ulični akrobat i pozorišni izvođač. Mala Edit je najpre bila ostavljena nakratko kod bake sa majčine strane. Kasnije, Editin otac dolazi i odvodi je kod njegove majke koja je vodila bordel u Normandiji, i onda se prijavljuje u francusku vojsku. Tada je Edit bila u kontaktu sa prostitutkama i najrazličitijim ljudima koji su uticali na njenu ličnost i promenili su njen način viđenja života.
Od svoje treće do sedme godine života Edit je bila slepa. Po jednoj od legendi, Edit je opet progledala kada je jedna od babinih prostitutki otišla na hodočašće do sada već kanonizovane svetice Terez de Lisije. Godine 1929. pridružila se ocu u njegovim uličnim akrobacijama. Kasnije je iznajmila sobu u hotelu Klermon i odvojila se od njega, idući svojim putem kao ulična pevačica u Parizu. Imala je oko 16 godina kada se zaljubila u dostavljača Luj Dipona, sa kojim je dobila dete, malu devojčicu po imenu Marsela. Marsela je ubrzo umrla od meningitisa.
Godine 1935, Edit otkriva vlasnik noćnog kluba Luj Leple (Louis Leplée), čiji su klub posećivali slojevi kako niže tako i više klase. On ju je forsirao da peva uprkos njenim nervozama i tremama. Njena visina (142 cm) inspirisala ga je da je nazove imenom koji će je pratiti celog života i biti njeno umetničko ime: ‚‚Mali vrabac'' (La Môme Piaf). Njena prva ploča pojavila se iste godine. Nedugo zatim, Leple je ubijen, a Edit optužuju da je bila saučesnik u njegovom ubistvu, ali je oslobođena optužbe.
Godine 1940, Žan Kokto piše uspešan komad ‚‚Le Bel Indifférent'' u kome Edit glumi. Sprijateljila sa poznatim ljudima, kao što je glumac Moris Ševalje i pesnik Žak Boržea. Sama je pisala tekstove za većinu svojih pesama, i udružuje se sa kompozitorima zbog melodija.
Njena pesma koja joj postaje zaštitni znak, ‚‚La Vie en rose" pisana je usred nemačke okupacije Pariza tokom Drugog svetskog rata. U to vreme, ona je postajala sve uspešnija. Pevajući za visoke nemačke oficire u par klubova, Edit je zaradila pravo da se slika sa francuskim ratnim zarobljenicima, pod izgovorom da bi im digla moral. Kada bi te slike došle u posed zatvorenicima, oni bi isecali svoje likove na fotografiji, i koristili ih da naprave lažne dokumente za beg iz zatvora. Danas je Editina povezanost sa Francuskim pokretom otpora poznata i mnogi joj i danas duguju živote. Posle rata putovala je na turneje po Evropi i Americi (južnoj i severnoj), gde je postala internacionalno poznata ličnost. Njena popuralnost u SAD je bila tolika da se pojavila osam puta u emisiji Šou Ed Salivana i dva puta u Karnegi holu (1956 i 1957). Pomogla je usponu karijere Šarla Aznavura, vodeći ga na turneju sa sobom po Francuskoj i SAD.
Velika ljubav Edit Pjaf, bokser Marsel Serdan, poginuo je 1949. u avionskoj nesreći. Pjaf se udavala dva puta. Njen prvi muž bio je Žak Pil, pevač; venčali su se 1952. i razveli 1956, a drugi, Teo Sarapo (fr. Théo Sarapo), bio je frizer, pevač i glumac, 20 godina mlađi od nje. Venčali su se 1962.
Godine 1951. doživela je saobraćajnu nesreću posle koje je postala zavisnik od morfijuma, od koga se kasnije odvikla.
Dvorana Olimpija u Parizu je mesto gde je Pjaf poslednji put održala seriju popularnih koncerata. Tu je držala recitale od januara 1955. do oktobra 1962. Odlomci pet recitala (1955, 1956, 1958, 1961, 1962) su sakupljeni i izdati na ploči. U aprilu 1963, Pjaf snima svoju poslednju pesmu: ‚‚L'homme de Berlin".
U svojoj 47. godini, Pjaf umire od raka na Francuskoj rivijeri, 10. oktobra 1963, jedan dan ranije od svog prijatelja Žana Koktoa. Njeno telo vraćeno je u Pariz i tada je i njena smrt objavljena 11. oktobra. Taj datum je postao zvanični datum njene smrti. Govori se da je njeno telo vraćeno u Pariz u tajnosti, da bi njeni fanovi mislili da je umrla u svom rodnom gradu. Ta informacija i dan danas ostaje misterija o kojoj se još uvek spekuliše. Sahranjena je na čuvenom groblju Per Lašez u Parizu. Uprkos tome što je pariski nadbiskup katoličke crkve zabranio masi da se okuplja na groblju zbog načina na koji je živela, njena sahrana je okupila nekoliko hiljada ljudi na ulice Pariza. Ubrzo je groblje bilo pretrpano sa više od 40.000 obožavalaca i poštovalaca. Šarl Aznavur je pominjao sahranu Edit Pjaf kao događaj koji je prvi put kompletno zaustavio saobraćaj u Parizu, još od vremena Drugog svetskog rata.
Danas postoji muzej posvećen Edit Pjaf u Parizu. Pamti se kao jedna od najboljih Francuskih pevačica.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Milka Trnina, 1863. godine, hrvatska operska pevačica.
Dragutin Boranić, 1870. godine, hrvatski lingvista, slavista.
Mileva Marić-Ajnštajn, 1875. godine, srpska matematičarka.
Blaže Koneski, 1921. godine, utemeljivač i jedan od kodifikatora savremenog makedonskog književnog jezika, pesnik, prozaista, esejista, istoričar književnosti, filolog i lingvista.
Dženifer Bils (engl. Jennifer Beals), 1963. godine, američka glumica.
Alisa Milano (engl. Alyssa Jayne Milano), 1972. godine, američka glumica.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Re: Kalendar poznatih
Dve osobe koje mnogo volim vole ovu pesmu. Bilo mi je neverovatno kad sam saznao to i od tada uvek kad pustim ovu pesmu mislim na oboje.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Dara Džokić - 20. decembar
Dara Džokić je rođena u Beogradu, 20. decembra 1955. godine. Osnovnu školu i gimnaziju završila je na Zvezdari. Diplomirala je glumu u klasi prof. Minje Dedića na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu.
Prvi angažman je bio u pozorištu Boško Buha, a potom prelazi u Atelje 212, čiji je član i danas u statusu prvakinje. Gostovala je i na scenama nekoliko drugih beogradskih pozorišta (Beogradsko dramsko pozorište, Zvezdara teatar, Narodno pozorište u Beogradu) i učestvovala u festivalskim produkcijama (Subotica, Budva, Split). Povremeno igra na filmu i televiziji.
Pozorišne predstave:
‚‚Cement”, ‚‚Čaplja”, ‚‚Metastabilni gral”, ‚‚Sveti Georgije ubiva aždahu”, ‚‚Marija se bori sa anđelima”, ‚‚Prosjačka opera”, ‚‚Svećar”, ‚‚Strah za granicu”, ‚‚Kus petlić”, ‚‚Jerma”, ‚‚Alkestida”, ‚‚Kneginja iz Foli Beržera", ‚‚Iza kulisa”, ‚‚Kabare”, ‚‚Marija Stjuart”, ‚‚Ples u doba Lunase”, ‚‚Turneja”, ‚‚Naši sinovi”, ‚‚Parovi”, ‚‚Samo vi ajte, a mi ćemo za vama graktat i arlaukat”, ‚‚Lepotica Linejna”, ‚‚Egzibicionista”, ‚‚Vila Sachino”, ‚‚Brana”…
Filmovi:
‚‚Kamiondžije”, ‚‚Moljac”, ‚‚U zatvoru”, ‚‚Dečko koji obećava”, ‚‚Obećana zemlja”, ‚‚Uvek spremne žene”, ‚‚Azra”, ‚‚Povratak lopova”, ‚‚Skoro sasvim obična priča''.
TV drame:
‚‚Poslednja avantura”, ‚‚Bele udovice”, ‚‚Sestre”, ‚‚Ženska priča” TV serije: ‚‚Otpisani”, ‚‚Kamiondžije”, ‚‚Metla bez drške”, ‚‚Spomenar”, ‚‚Volem i ja narandže, al trpim”, ‚‚Tajna porodičnog blaga”, ‚‚Naša mala redakcija”, ‚‚M(j)ešoviti brak”.
Prvi angažman je bio u pozorištu Boško Buha, a potom prelazi u Atelje 212, čiji je član i danas u statusu prvakinje. Gostovala je i na scenama nekoliko drugih beogradskih pozorišta (Beogradsko dramsko pozorište, Zvezdara teatar, Narodno pozorište u Beogradu) i učestvovala u festivalskim produkcijama (Subotica, Budva, Split). Povremeno igra na filmu i televiziji.
Pozorišne predstave:
‚‚Cement”, ‚‚Čaplja”, ‚‚Metastabilni gral”, ‚‚Sveti Georgije ubiva aždahu”, ‚‚Marija se bori sa anđelima”, ‚‚Prosjačka opera”, ‚‚Svećar”, ‚‚Strah za granicu”, ‚‚Kus petlić”, ‚‚Jerma”, ‚‚Alkestida”, ‚‚Kneginja iz Foli Beržera", ‚‚Iza kulisa”, ‚‚Kabare”, ‚‚Marija Stjuart”, ‚‚Ples u doba Lunase”, ‚‚Turneja”, ‚‚Naši sinovi”, ‚‚Parovi”, ‚‚Samo vi ajte, a mi ćemo za vama graktat i arlaukat”, ‚‚Lepotica Linejna”, ‚‚Egzibicionista”, ‚‚Vila Sachino”, ‚‚Brana”…
Filmovi:
‚‚Kamiondžije”, ‚‚Moljac”, ‚‚U zatvoru”, ‚‚Dečko koji obećava”, ‚‚Obećana zemlja”, ‚‚Uvek spremne žene”, ‚‚Azra”, ‚‚Povratak lopova”, ‚‚Skoro sasvim obična priča''.
TV drame:
‚‚Poslednja avantura”, ‚‚Bele udovice”, ‚‚Sestre”, ‚‚Ženska priča” TV serije: ‚‚Otpisani”, ‚‚Kamiondžije”, ‚‚Metla bez drške”, ‚‚Spomenar”, ‚‚Volem i ja narandže, al trpim”, ‚‚Tajna porodičnog blaga”, ‚‚Naša mala redakcija”, ‚‚M(j)ešoviti brak”.
- Spojler:
- Na današnji dan rođena je i:
Ivana Kobilca, 1861. godine, slovenačka slikarka.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Hajnrih Bel - 21. decembar
Hajnrih Teodor Bel (nem. Heinrich Theodor Böll), rođen 21. decembra 1917. godine, jedan je od najistaknutijih i najčitanijih nemačkih pisaca 20. veka. U autobiografskom eseju „O sebi samom“ (1958) pominje dve sudbinske činjenice koje su ga bitno opredelile u književnost. Prva je liberalno poreklo njegove porodice, otvorene za umetnost (otac mu je bio skulptor), a druga rodni krad Keln, sa svojim kontrastima između katoličke buržoazije i „crvenog“ proletarijata. Imao je samo petnaest godina kada su nacisti prodrli u Keln. Bel je bio jedan od retkih mladih Nemaca koji se nije priključio Hitlerovoj omladini. Zato je regrutovan već početkom Drugog svetskog rata i šest godina je proveo na tri fronta. Ranjen je četiri puta, a krajem rata bio je zarobljen i deportovan u američki logor u Francuskoj. U razoreni Keln vratio se 1945. i tada se upisao na studije. U to vreme počeo je da piše, objavivši tokom dve godine u novinama šezdesetak novela. Od 1951. godine, kada je objavio roman „Gde si bio, Adame?“, pisanje mu je postalo stalno zanimanje.
Na početku svog književnog rada Bel opisuje beznadežnost života vojnika, nepodnošljivu okrutnost koju je doživeo dok je služio vojsku. Kasnije je počeo da piše i o stvarnosti modernog nemačkog društva. Pažnju kritike i šire čitalače publike privukao je već svojim drugim romanom „I ne reče ni jednu reč“ (1953). Godine 1968. Bel je počeo da radi kao predavač na Frankfurtskom univerzitetu, a od 1972. aktivno se uključuje u politički život Nemačke. Umro je u Bonu 1985. godine.
Ostala važnija dela: ‚‚Kuća bez čuvara'' (1954), ‚‚Hleb ranih godina'' (1955), ‚‚Bilijar u pola deset'' (1959), ‚‚Mišljenja jednog klovna'' (1963), ‚‚Prečesto ideš u Hajdelberg'' (1970), ‚‚Grupni portret s damom'' (1971), ‚‚Izgubljena čast Katarine Blum'' (1974), ‚‚Žene u pejzažu sa rekom'' (1985), ‚‚Zaveštanje'' (1985)...
„Za delo koje je spojilo široke perspektive njegovog doba i istančanu veštinu slikanja likova i doprinelo obnovi nemačke literature'', Hajnrih Bel je 1972. godine dobio Nobelovu nagradu za književnost. Umro je 16. jul 1985. godine u Bonu.
Na početku svog književnog rada Bel opisuje beznadežnost života vojnika, nepodnošljivu okrutnost koju je doživeo dok je služio vojsku. Kasnije je počeo da piše i o stvarnosti modernog nemačkog društva. Pažnju kritike i šire čitalače publike privukao je već svojim drugim romanom „I ne reče ni jednu reč“ (1953). Godine 1968. Bel je počeo da radi kao predavač na Frankfurtskom univerzitetu, a od 1972. aktivno se uključuje u politički život Nemačke. Umro je u Bonu 1985. godine.
Ostala važnija dela: ‚‚Kuća bez čuvara'' (1954), ‚‚Hleb ranih godina'' (1955), ‚‚Bilijar u pola deset'' (1959), ‚‚Mišljenja jednog klovna'' (1963), ‚‚Prečesto ideš u Hajdelberg'' (1970), ‚‚Grupni portret s damom'' (1971), ‚‚Izgubljena čast Katarine Blum'' (1974), ‚‚Žene u pejzažu sa rekom'' (1985), ‚‚Zaveštanje'' (1985)...
„Za delo koje je spojilo široke perspektive njegovog doba i istančanu veštinu slikanja likova i doprinelo obnovi nemačke literature'', Hajnrih Bel je 1972. godine dobio Nobelovu nagradu za književnost. Umro je 16. jul 1985. godine u Bonu.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Alisija Alonso (šp. Alicia Ernestina de la Caridad del Cobre Martinez), 1920. godine, primabalerina asoluta sa Kube.
Džejn Fonda (engl. Jane Fonda), 1937. godine, američka glumica.
Frensis Vinsent Zapa (engl. Frank Vincent Zappa), 1940. godine, američki muzičar, satiričar, gitarista, tekstopisac i pevač.
Samjuel Liroj Džekson (engl. Samuel Leroy Jackson), 1948. godine, američki filmski glumac.
Rejmond Romano, 1957. godine, američki glumac i komičar.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Đakomo Pučini - 22. decembar
Đakomo Pučini (ital. Giacomo Puccini) je italijanski kompozitor, rođen 22. decembra 1858. godine u gradu Luka (Lucca) u italijanskoj pokrajini Toskani (Toscana), u porodici koja je vekovima bila tu nastanjena. Bio je drugi u porodici nazvan Đakomo, a takođe je bio i peti muzičar potekao iz nje. Svoje rano muzičko obrazovanje duguje lokalnom svešteniku koji mu je davao časove klavira. Ipak, za poziv muzičara se odlučio kada je u Pizi čuo Verdijevu „Aidu”.
Zahvaljujući posredovanju jedne dvorske dame, majčine prijateljice, dvadesetogodišnji Pučini dobija kraljičinu stipendiju. Živeći u Milanu sa jednim bratom, upoznao se sa životom koji će kasnije prikazati u operi „Boemi”. Školovao se na konzervatorijumu u Milanu, gde je bio učenik i Amilkara Ponikijelija (kompozitor nekada vrlo popularne opere „Đokonda”). U toku studija komponuje dve opere, „Vili” („Le Villi”) 1883. i „Edgar” („Edgar”) 1889, koje su postigle veliki, ali kratkotrajan uspeh, što mu je obezbedilo finansijsku sigurnost i dalo volju da nastavi da se bavi kompozitorskim radom. Već sledeća njegova opera, „Manon Lesko” („Manon Lescaut”) iz 1893. bila je zavidnog kvaliteta i održala se na repertoaru operskih scena do današnjih dana. Zahvaljujući ovoj operi, bio je u mogućnosti da u okolini rodne Luke kupi zemlju i na njoj izgradi najpre skromnu kuću, a kasnije i velelepnu vilu u kojoj je proveo veći deo svog života. Strastveni zaljubljenik u lov i prirodu ovde je imao mir potreban za njegov stvaralački rad.
Svetsku slavu i veliko bogatstvo je stekao dvema operama koje se ubrajaju među nekoliko najboljih opera ikada napisanih, a to su „Boemi” („La Bohème”) i „Toska” („Tosca”). Ipak, pošto je bio perfekcionista koji je želeo da stvara savršena dela, jako teško je podneo kada je opera „Madam Baterflaj” („Madamme Butterfly”) izviždana na premijeri u milanskoj Skali 1904. godine. Sam Pučini je ovaj neuspeh pripisao preteranoj dužini drugog čina i prerađuje operu koja doživljava svoju novu premijeru 1905. godine. Od tog trenutka opera, kao i „Boemi” i „Toska”, postaje deo tzv. ‚‚stalnog operskog repertoara''. No, možda se neuspeh može i pripisati tome što je komponovana pod uticajem francuskog kompozitora Debisija, odnosno, njegove opere „Pelej i Melisanda”, i kao takva bila previše ‚‚moderna'' za italijanski ukus.
Pučini odlazi na putovanje u SAD da bi prisustvovao postavljanju „Boema” u Metropoliten operi u Njujorku. Tamo dolazi na ideju koja će se pokazati ne baš sjajnom, da komponuje operu kakva do tada nije postojala. Odabira temu sa Divljeg Zapada i tako nastaje opera „Kći Zapada” („La Fanciulla del West”) [nekada se može sresti i kao „Devojka sa zlatnog Zapada” prema naslovu originalne drame], praizvedena 1910. godine u Metropoliten operi pod dirigentskom palicom Artura Toskaninija (Arturo Toscanini) i sa Enrikom Karuzom (Enrico Caruso) u glavnoj muškoj ulozi. Opera sjajno prolazi u SAD-u, najpre u Njujorku, a zatim i u Bostonu i Čikagu, ali drugde, posebno u Evropi, ona nikada nije postala popularna. Dugo godina nakon ovoga, Pučini traga za novim libretom. Godine 1914. dobija primamljivu ponudu da za bečku scenu piše operetu „Lastavica” („La Rondine”). Ali, izbija rat i ovo delo doživljava praizvedbu tek 1917. i to, zbog tadašnjeg ratnog antigermanizma, u Monte Karlu. Iste godine Pučini se seli iz Luke i svoje vile „Dvorac na jezeru”, jer je u blizini vile podignuta fabrika koja ga ometala u radu. Seli se u Vijaređo kraj mora gde piše triptih jednočinki : „Plašt” („Il Tabarro”), „Sestra Anđelika” („Suor Angelica”) i „Đani Skiki” („Gianni Schicchi”), od kojih je ova treća njegova jedina komična opera.
Godine 1919. odlučuje se na komponovanje opere „Turandot” („Turandot”) prema jednom popularnom komadu, a radnja opere se odvija u Kini. Želi da stvori operu koja će biti vrhunac operskog stvaralaštva, veličanstveni spektakl. Naporno radi na ovome, dugo nezadovoljan libretom, ali uspeva da napiše dva čina i deo trećeg uprkos teškoj bolesti koja ga muči. Svestan da neće završiti delo, pada u tešku depresiju. U jednom pismu govori:
Tako je i bilo. Posle pet verzija libreta za duet Kalafa i Turandot, mnogih skica i nacrta melodija, opera ostaje nedovršena. Pučini umire u Briselu, 29. novembra 1924. godine, pošto mu je otkazalo srce nakon operacije raka grla. Kompozitor koji je svetu podario neke od najlepših operskih arija, završio je svoj život bez glasa. Želja Pučinija je bila da „Turandot” dovrši kompozitor Rikardo Zandonai. Njegov zet, jedan od najvećih dirigenata u istoriji, Arturo Toskanini, daje kompozitoru Franku Alfanu da dovrši operu na osnovu Pučinijevih nacrta, a kada ovaj to učini, sam Toskanini dorađuje završetak. Premijera je održana 1926. godine u Milanskoj skali. Toskanini je dirigovao, i nakon smrti robinje Liju u trećem činu prekida izvedbu, okreće se publici i kaže: „Ovde se završava delo maestra”. Publika je shvatila i u tišini otišla iz pozorišta. Sutradan je opera izvedena u celini i od onda je stalni deo postavke mnogih operskih kuća. Mnogi muzikolozi i kritičari se slažu da je sa operom „Turandot” završen period klasične opere.
Zahvaljujući posredovanju jedne dvorske dame, majčine prijateljice, dvadesetogodišnji Pučini dobija kraljičinu stipendiju. Živeći u Milanu sa jednim bratom, upoznao se sa životom koji će kasnije prikazati u operi „Boemi”. Školovao se na konzervatorijumu u Milanu, gde je bio učenik i Amilkara Ponikijelija (kompozitor nekada vrlo popularne opere „Đokonda”). U toku studija komponuje dve opere, „Vili” („Le Villi”) 1883. i „Edgar” („Edgar”) 1889, koje su postigle veliki, ali kratkotrajan uspeh, što mu je obezbedilo finansijsku sigurnost i dalo volju da nastavi da se bavi kompozitorskim radom. Već sledeća njegova opera, „Manon Lesko” („Manon Lescaut”) iz 1893. bila je zavidnog kvaliteta i održala se na repertoaru operskih scena do današnjih dana. Zahvaljujući ovoj operi, bio je u mogućnosti da u okolini rodne Luke kupi zemlju i na njoj izgradi najpre skromnu kuću, a kasnije i velelepnu vilu u kojoj je proveo veći deo svog života. Strastveni zaljubljenik u lov i prirodu ovde je imao mir potreban za njegov stvaralački rad.
Svetsku slavu i veliko bogatstvo je stekao dvema operama koje se ubrajaju među nekoliko najboljih opera ikada napisanih, a to su „Boemi” („La Bohème”) i „Toska” („Tosca”). Ipak, pošto je bio perfekcionista koji je želeo da stvara savršena dela, jako teško je podneo kada je opera „Madam Baterflaj” („Madamme Butterfly”) izviždana na premijeri u milanskoj Skali 1904. godine. Sam Pučini je ovaj neuspeh pripisao preteranoj dužini drugog čina i prerađuje operu koja doživljava svoju novu premijeru 1905. godine. Od tog trenutka opera, kao i „Boemi” i „Toska”, postaje deo tzv. ‚‚stalnog operskog repertoara''. No, možda se neuspeh može i pripisati tome što je komponovana pod uticajem francuskog kompozitora Debisija, odnosno, njegove opere „Pelej i Melisanda”, i kao takva bila previše ‚‚moderna'' za italijanski ukus.
Pučini odlazi na putovanje u SAD da bi prisustvovao postavljanju „Boema” u Metropoliten operi u Njujorku. Tamo dolazi na ideju koja će se pokazati ne baš sjajnom, da komponuje operu kakva do tada nije postojala. Odabira temu sa Divljeg Zapada i tako nastaje opera „Kći Zapada” („La Fanciulla del West”) [nekada se može sresti i kao „Devojka sa zlatnog Zapada” prema naslovu originalne drame], praizvedena 1910. godine u Metropoliten operi pod dirigentskom palicom Artura Toskaninija (Arturo Toscanini) i sa Enrikom Karuzom (Enrico Caruso) u glavnoj muškoj ulozi. Opera sjajno prolazi u SAD-u, najpre u Njujorku, a zatim i u Bostonu i Čikagu, ali drugde, posebno u Evropi, ona nikada nije postala popularna. Dugo godina nakon ovoga, Pučini traga za novim libretom. Godine 1914. dobija primamljivu ponudu da za bečku scenu piše operetu „Lastavica” („La Rondine”). Ali, izbija rat i ovo delo doživljava praizvedbu tek 1917. i to, zbog tadašnjeg ratnog antigermanizma, u Monte Karlu. Iste godine Pučini se seli iz Luke i svoje vile „Dvorac na jezeru”, jer je u blizini vile podignuta fabrika koja ga ometala u radu. Seli se u Vijaređo kraj mora gde piše triptih jednočinki : „Plašt” („Il Tabarro”), „Sestra Anđelika” („Suor Angelica”) i „Đani Skiki” („Gianni Schicchi”), od kojih je ova treća njegova jedina komična opera.
Godine 1919. odlučuje se na komponovanje opere „Turandot” („Turandot”) prema jednom popularnom komadu, a radnja opere se odvija u Kini. Želi da stvori operu koja će biti vrhunac operskog stvaralaštva, veličanstveni spektakl. Naporno radi na ovome, dugo nezadovoljan libretom, ali uspeva da napiše dva čina i deo trećeg uprkos teškoj bolesti koja ga muči. Svestan da neće završiti delo, pada u tešku depresiju. U jednom pismu govori:
Ova opera me prožima, muči dan i noć. Pored nje, sva moja do sada napisana muzika izgleda mi bleda i smešna. Ipak, bojim se da neću uspeti da je završim, a ako tako bude, svet će biti uskraćen za najlepši ljubavni duet svih vremena.
Tako je i bilo. Posle pet verzija libreta za duet Kalafa i Turandot, mnogih skica i nacrta melodija, opera ostaje nedovršena. Pučini umire u Briselu, 29. novembra 1924. godine, pošto mu je otkazalo srce nakon operacije raka grla. Kompozitor koji je svetu podario neke od najlepših operskih arija, završio je svoj život bez glasa. Želja Pučinija je bila da „Turandot” dovrši kompozitor Rikardo Zandonai. Njegov zet, jedan od najvećih dirigenata u istoriji, Arturo Toskanini, daje kompozitoru Franku Alfanu da dovrši operu na osnovu Pučinijevih nacrta, a kada ovaj to učini, sam Toskanini dorađuje završetak. Premijera je održana 1926. godine u Milanskoj skali. Toskanini je dirigovao, i nakon smrti robinje Liju u trećem činu prekida izvedbu, okreće se publici i kaže: „Ovde se završava delo maestra”. Publika je shvatila i u tišini otišla iz pozorišta. Sutradan je opera izvedena u celini i od onda je stalni deo postavke mnogih operskih kuća. Mnogi muzikolozi i kritičari se slažu da je sa operom „Turandot” završen period klasične opere.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Žan Rasin (fr. Jean Racine), 1639. godine, francuski pisac
Kosta Kočo Racin (mk. Коста Апостолов Солев Рацин), 1908. godine, makedonski i jugoslovenski pesnik.
Zijah Sokolović, 1950. godine, bosanskohercegovački glumac i režiser.
Mark Briton (Mark Errington Brydon), 1960. godine, engleski basista, gitarista, kompozitor, aranžer i producent, najpoznatiji kao član benda ‚‚Moloko''.
Edo Maajka (Edin Osmić), 1978. godine, bosanskohercegovački reper i autor hip-hop tekstova.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Žan-Fransoa Šampolion - 23. decembar
Žan-Fransoa Šampolion (fr. Jean-François Champollion) je francuski naučnik, filolog i orijentalista i smatra se ocem moderne egiptologije. Rođen je 23. decembra 1790. godine u Fižaku u Francuskoj. Bio je poslednje od sedmoro dece (od kojih je dvoje umrlo pre njegovog rođenja). Nekoliko godina živeo je u Grenoblu, a već kao dete pokazao je izuzetan dar za jezike. Već do 16. godine savladao je desetak jezika uključujući koptski, a postao je zaljubljenik u staroegipatsku kulturu u doba kad je ona bila vrlo malo poznata. Šampolionov interes za egiptologiju bio je inspirisan Napoleonovim osvajanjima u Egiptu u razdoblju između 1798. i 1801. godine.
Do 20. godine Šampolion je naučio latinski, grčki, hebrejski, sanskrit, amharski, avestanski, pahlavi, arapski, sirijski, kaldejski, persijski, etiopski i kineski pored njegovog maternjeg francuskog . Godine 1809. postao je asistent profesor na odseku istorija Grenoblea.
S obzirom na njegov interes za orijentalne jezike, naročito koptski, povereno mu je dešifrovanje novotkrivenog kamena iz Rozete. Razdoblje od 1822. do 1824. godine proveo je na tom zadatku i upoređivao grčki natpis kamena iz Rozete s hijeroglifskim pismom drugih egipatskih spomenika.
Otkrio je određena slova i došao do zaključka da egipatsko pismo uključuje zvučne i slikovne znakove. Prvi je odgonetnuo imena Kleopatra i Ptolemejidi, a uočio je i razliku između hijeroglifskog pisma i kasnijih jednostavnijih verzija (hijeratsko i demotsko pismo). Rezultate svog rada objavio je u „Nacrtima sistema hijeroglifa“ (fr. Précis du système hiéroglyphique) iz 1824. godine. Danas njegovo otkriće predstavlja temelj moderne egiptologije.
Šampolionovi prethodnici koji su takođe doprineli dešifrovanju hijeroglifa bili su Slivestr de Sasi (fr. Silvestre de Sacy), Johan David Ošerblad (šve. Johan David Akerblad), Tomas Jang (engl. Thomas Young), i Vilijam Džon Banks (engl. William John Bankes).
Šampolion je takođe otkrio važnost Torinske kraljevske liste ili Torinskog kanona (iz Egipatskog muzeja u Torinu), jedinstvenog papirusa iz doba kralja Ramzesa II koji sadrži spisak svih staroegipatskih stvarnih i mitskih vladara, kao i imena božanstava iz predfaraonskog doba. 1826. godine je utemeljio egipatsku zbirku muzeja Luvra i postao profesor egiptologije na „Francuskom koledžu“.
Englez Tomas Jang je drugi naučnik koji se smatra najzaslužnijim za razumevanje egipatskog pisma. Jang je svoj rad temeljio na radu švedskog diplomate Ošebalda koji je istraživao demotski alfabet od 29 slova, uveren da je isključivo fonetski.
Do godine 1814. Jang je u potpunosti preveo demotski tekst kamena iz Rozete, pri čemu je sastavio listu od 86 demotskih reči.
Jang je zatim proučavao hijeroglifski alfabet i učinio određeni napredak, ali smatrao je da se radi o prevodu (demotsko i hijeroglifsko pismo), dok je ustvari bila reč o parafrazama. Godine 1823. objavio je „Izveštaj o najnovijim otkrićima u hijeroglifskoj književnosti i egipatskim starinama“ (engl. Account of the Recent Discoveries in Hieroglyphic Literature and Egyptian Antiquities). Neki od Jangovih zaključaka pojavili su se u znamenitom članku ‚‚Egipat'' kog je napisao za enciklopediju Britaniku 1818. godine.
Kad je sledeće godine Šampolion objavio svoj prevod hijeroglifa, Jang ga je pozdravio, ali je takođe tvrdio da je Šampolionov sistem baziran na njegovim člancima.
Šampolion je to odbacio i nije hteo da pripiše zasluge Jangu. U narednom periodu, u skladu sa političkim tenzijama, Velika Britanija podržavala je Janga, a Francuzi Šampoliona. Premda je Šampolionovo razumevanje gramatike egipatskog pisma ukazivalo na greške vidljive i kod Janga, ustrajao je u tvrdnji da je sam dešifrovao hijeroglife. Nakon 1826. godine, kao kustos Luvra, ponudio je Jangu pristup demotskim rukopisima.
Ipolito Rozelini (ital. Ippolito Rosellini), utemeljivač italijanske egiptologije, 1827. godine doputovao je u Pariz sa namerom da proučava hijeroglife po Šampolionovoj metodi. Ova dva filologa postali su veliki prijatelji i su odlučili da organizuju ekspediciju u Egipat kako bi potvrdili valjanost svojih otkrića. Ova naučna misija, poznata kao Francusko-toskanska ekspedicija, ostvarena je uz pomoć toskanskog vojvode Leopolda II i francuskog kralja Šarla X.
Predvođena samim Šampolionom, ekspedicija sa 14 članova krenula je 21. jula 1828. brodom iz Tulona prema Egiptu. Plovili su uzvodno rekom Nil i pri tom proučavali brojne spomenike i natpise, a otkrića su kasnije objavljena u „Spomenicima Egipta i Nubije“ (fr. Monuments de l'Egypte et de la Nubie; 1845).
Ali ova je ekspedicija postala poznata i po destrukciji staroegipatskih spomenika. Pri istraživanju Doline kraljeva, Šampolion je nepovratno oštetio grobnicu Setija I, odnoseći dve velike zidne slike, koje se danas nalaze u Luvru i u muzeju u Firenci.
Narušenoga zdravlja i iscrpljen radom, Šampolion je umro 4. marta 1832. godine u Parizu, u 41 godini. Sahranjen je na groblju Per Lašez (fr. Père Lachaise).
Do 20. godine Šampolion je naučio latinski, grčki, hebrejski, sanskrit, amharski, avestanski, pahlavi, arapski, sirijski, kaldejski, persijski, etiopski i kineski pored njegovog maternjeg francuskog . Godine 1809. postao je asistent profesor na odseku istorija Grenoblea.
S obzirom na njegov interes za orijentalne jezike, naročito koptski, povereno mu je dešifrovanje novotkrivenog kamena iz Rozete. Razdoblje od 1822. do 1824. godine proveo je na tom zadatku i upoređivao grčki natpis kamena iz Rozete s hijeroglifskim pismom drugih egipatskih spomenika.
Otkrio je određena slova i došao do zaključka da egipatsko pismo uključuje zvučne i slikovne znakove. Prvi je odgonetnuo imena Kleopatra i Ptolemejidi, a uočio je i razliku između hijeroglifskog pisma i kasnijih jednostavnijih verzija (hijeratsko i demotsko pismo). Rezultate svog rada objavio je u „Nacrtima sistema hijeroglifa“ (fr. Précis du système hiéroglyphique) iz 1824. godine. Danas njegovo otkriće predstavlja temelj moderne egiptologije.
Šampolionovi prethodnici koji su takođe doprineli dešifrovanju hijeroglifa bili su Slivestr de Sasi (fr. Silvestre de Sacy), Johan David Ošerblad (šve. Johan David Akerblad), Tomas Jang (engl. Thomas Young), i Vilijam Džon Banks (engl. William John Bankes).
Šampolion je takođe otkrio važnost Torinske kraljevske liste ili Torinskog kanona (iz Egipatskog muzeja u Torinu), jedinstvenog papirusa iz doba kralja Ramzesa II koji sadrži spisak svih staroegipatskih stvarnih i mitskih vladara, kao i imena božanstava iz predfaraonskog doba. 1826. godine je utemeljio egipatsku zbirku muzeja Luvra i postao profesor egiptologije na „Francuskom koledžu“.
Englez Tomas Jang je drugi naučnik koji se smatra najzaslužnijim za razumevanje egipatskog pisma. Jang je svoj rad temeljio na radu švedskog diplomate Ošebalda koji je istraživao demotski alfabet od 29 slova, uveren da je isključivo fonetski.
Do godine 1814. Jang je u potpunosti preveo demotski tekst kamena iz Rozete, pri čemu je sastavio listu od 86 demotskih reči.
Jang je zatim proučavao hijeroglifski alfabet i učinio određeni napredak, ali smatrao je da se radi o prevodu (demotsko i hijeroglifsko pismo), dok je ustvari bila reč o parafrazama. Godine 1823. objavio je „Izveštaj o najnovijim otkrićima u hijeroglifskoj književnosti i egipatskim starinama“ (engl. Account of the Recent Discoveries in Hieroglyphic Literature and Egyptian Antiquities). Neki od Jangovih zaključaka pojavili su se u znamenitom članku ‚‚Egipat'' kog je napisao za enciklopediju Britaniku 1818. godine.
Kad je sledeće godine Šampolion objavio svoj prevod hijeroglifa, Jang ga je pozdravio, ali je takođe tvrdio da je Šampolionov sistem baziran na njegovim člancima.
Šampolion je to odbacio i nije hteo da pripiše zasluge Jangu. U narednom periodu, u skladu sa političkim tenzijama, Velika Britanija podržavala je Janga, a Francuzi Šampoliona. Premda je Šampolionovo razumevanje gramatike egipatskog pisma ukazivalo na greške vidljive i kod Janga, ustrajao je u tvrdnji da je sam dešifrovao hijeroglife. Nakon 1826. godine, kao kustos Luvra, ponudio je Jangu pristup demotskim rukopisima.
Ipolito Rozelini (ital. Ippolito Rosellini), utemeljivač italijanske egiptologije, 1827. godine doputovao je u Pariz sa namerom da proučava hijeroglife po Šampolionovoj metodi. Ova dva filologa postali su veliki prijatelji i su odlučili da organizuju ekspediciju u Egipat kako bi potvrdili valjanost svojih otkrića. Ova naučna misija, poznata kao Francusko-toskanska ekspedicija, ostvarena je uz pomoć toskanskog vojvode Leopolda II i francuskog kralja Šarla X.
Predvođena samim Šampolionom, ekspedicija sa 14 članova krenula je 21. jula 1828. brodom iz Tulona prema Egiptu. Plovili su uzvodno rekom Nil i pri tom proučavali brojne spomenike i natpise, a otkrića su kasnije objavljena u „Spomenicima Egipta i Nubije“ (fr. Monuments de l'Egypte et de la Nubie; 1845).
Ali ova je ekspedicija postala poznata i po destrukciji staroegipatskih spomenika. Pri istraživanju Doline kraljeva, Šampolion je nepovratno oštetio grobnicu Setija I, odnoseći dve velike zidne slike, koje se danas nalaze u Luvru i u muzeju u Firenci.
Narušenoga zdravlja i iscrpljen radom, Šampolion je umro 4. marta 1832. godine u Parizu, u 41 godini. Sahranjen je na groblju Per Lašez (fr. Père Lachaise).
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Džon Saliven (engl. John Sullivan), 1946. godine, britanski scenarista.
Manuel Rivera-Ortiz (engl. Manuel Rivera-Ortiz), 1968. godine, fotograf poreklom iz Portorika.
Dejv Mari (engl. Dave Murray), 1956. godine, gitarista hevi metal benda Iron Maiden.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Džejms Džul - 24. decembar
Džejms Preskot Džul (engl. James Prescott Joule), rođen u Solfordu 24. decembra 1818. godine, bio je engleski fizičar i pivar. Kao sina bogatog pivara, porodica ga je poslala (sa svojim bratom) da ga podučava Džon Dalton. Posle obrazovanja, kao menadžer u pivari svoga oca (koju je vodio skoro ceo svoj život) razmišljao je o zameni parnih mašina sa tada novim izumom, električnim motorom.
Njegov naučni rad se bazirao na proučavanju toplote, i njene veze sa elektricitetom i mehanikom. U članku koji je 1841. poslao Kraljevskom društvu pokazao je da provodnik kroz koji prolazi električna struja proizvodi toplotu u količini koja je proporcionalna otporu provodnika i kvadrata struje koja prolazi kroz njega. Ovaj fenomen je poznat kao Džulov zakon.
Preko eksperimenata je pokazao da toplota i rad mogu da se pretvaraju jedno u drugo, čuvajući njihovu kumulativnu vrednost. Naime, u mehaničkim i hidrauličkim mašinama zbog trenja deo rada se pretvara u toplotu, a u toplotnim mašinama rad se dobija preko veličine ekvivalentne toploti. Ovaj Džulov princip je poznat kao mehanički ekvivalent toplote, u kojem je on praktično pokazao zakon održanja energije za termodinamičke sisteme. Ovi njegovi rezultati su puno doprineli definisanju prvog principa termodinamike.
Sa Lordom Kelvinom je razvijao temperaturnu skalu. U njegovu čast današnja SI jedinica za rad i energiju nosi naziv džul (simbol J). Umro je u Sejlu, 11. oktobra 1889. godine.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Adam Mickjevič (ili Adam Mickijevič; polj. Adam Mickiewicz), 1798. godine, poljski književnik i pesnik.
Stojan Aralica, 1883. godine, srpski slikar i grafičar.
Ava Gardner (engl. Ava Gardner), 1922. godine, američka glumica.
Huan Ramon Himenez Mantekon (šp. Juan Ramón Jiménez Mantecón), 1881. godine, španski pesnik, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1956.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Strana 9 od 17 • 1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 17
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu