Kalendar poznatih
+5
Kondor sa Anda
Troja
Maja
Still_dreaming
Liza_N.
9 posters
Strana 15 od 17 • 1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17
Al Pačino - 25. april
Alfredo Džejms „Al“ Pačino (engl. Alfredo James "Al" Pacino) je američki filmski glumac rođen 25. aprila 1940. godine u Njujorku. Istakao se u filmovima: ‚‚Kum'' (trilogija), ‚‚Lice s ožiljkom'', ‚‚Miris žene'' i ‚‚Đavolji advokat''.
Roditelji su mu se razveli kada je imao dve godine i on se sa majkom seli u Bronks (Njujork) da živi sa majčinim roditeljima. Njegov otac Salvatore je odselio u Kovinu (Kalifornija), gde je radio kao prodavac osiguranja i posedovao je restoran koji se zvao Pacino's Lounge. Pohađao je Manhattan's School of Performing Arts, a kasnije i glumu sa učiteljem glume Lijem Strazbergom. Poznat je postao glumeći Majkla Korleonea u filmu ‚‚Kum'' 1972. i za tu ulogu je nominovan Oskarom kao najbolji sporedni glumac. Kasnije filmska karijera mu ide uzlaznim putem i glumi u poznatim filmovima kao što su: ‚‚Serpiko'', ‚‚Kum 2'', ‚‚Lice s ožiljkom'', ‚‚Kum 3'' i ‚‚Miris žene'', za koga dobija Oskara kao najbolji glavni glumac.
Pačino ima troje dece, Džuli Mari sa učiteljicom glume Džan Tarant i blizance Antona i Oliviju sa bivšom devojkom Beverli D' Andželo.
Dobitnik je Zlatnog globusa kao najbolji glavni glumac u filmu ‚‚Serpiko'' (1974), dobitnik BAFTA kao najbolji glavni glumac u filmu ‚‚Kum 2'' (1976), dobitnik BAFTA kao najbolji glavni glumac u filmu ‚‚Pasje popodne'' (1976), dobitnik Oskara kao najbolji glavni glumac u filmu ‚‚Miris žene'' (1992), dobitnik Zlatnog globusa kao najbolji glavni glumac u filmu ‚‚Miris žene'' (1993), dobitnik Zlatnog globusa kao najbolji glavni glumac za mini-seriju ‚‚Američki anđeli'' (2004), dobitnik Emija kao najbolji glavni glumac za mini-seriju ‚‚Američki anđeli'' (2004).
- Spojler:
- Na današnji dan rođena je i:
Ela Džejn Ficdžerald, 1917. godine, američka džez pevačica.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Ežen Delakroa - 26. april
Ežen Ferdinand Viktor Delakroa (fr. Delacroix Ferdinand Victor Eugène), rođen 26. aprila 1798. godine, bio je francuski slikar, glavni predstavnik romantizma. Radio je portrete, istorijske kompozicije, predele i mrtve prirode. Borio se protiv sivila u slikarstvu neoklasicista.
U koloritu njegovih slika ima jakih tonova boje, obojenih senki i naporedo postavljenih komplementarnih boja. Delakroovo slikarstvo se oslanja na barokno slikarstvo, posebno Rubensovo. Javnosti je postao poznat 1824. godine, nakon izlaganja njegove slike ‚‚Pokolj na Hiosu'' (gde prikazuje borbe Grka protiv Turaka). Pun naziv slike glasi ‚‚Pokolj na Hiosu: grčke porodice u iščekivanju smrti ili ropstva''. Konzervativci su sliku nazvali pokoljem slikarstva, dok su je drugi oduševljeno pozdravili.
Nije slikao po narudžbini, već je ljude s kojima je dolazio u kontakt, a na koje je gledao kao žrtve romantične patnje. Tako imamo i slike poput ‚‚Odaliske'' i ‚‚Frederik Šopen''. Između ostalog naslikao je i ‚‚Zauzeće Carigrada'', kao i ‚‚Grčka umire na ruševinama Misolungija''.
Takođe je i ilostravao dela romantičara ali i drugih, čega je jedinstven primer delo ‚‚Sardanapalova smrt'' i veliki broj Šekspirovih, Bajronovih i Danteovih likova ušao je u nasleđe evropske kulture zahvaljujući najviše slikama Ežena Delakroa. Slikao je i portrete od kojih su najpoznatiji ‚‚Šopen'' i ‚‚Žorž Sand''.
Odlazi u Afriku (Alžir, Maroko), gde slika život i običaje lokalnog stanovništva. Tu se ističu etnografske kompozicije kao: ‚‚Alžirske žene u haremu'', ‚‚Jevrejska svadba u Maroku'', ‚‚Beli konj u vihoru'' (gde koristi kombinaciju svetlo-tamnog). Umro je 13. avgusta 1863. godine u Parizu.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Vilijam Šekspir (engl. William Shakespeare), 1564. godine, engleski pesnik i dramski pisac.
Ludvig Vitgenštajn (nem. Ludwig Wittgenstein), 1889. godine, engleski filozof, rodom iz Austrije.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Semjuel Morze - 27. april
Semjuel Finli Briz Morze (engl. Samuel Finley Breese Morse) je bio američki pronalazač, i slikar, najpoznatiji po svojim izumima, telegrafu i Morzeovoj azbuci. Rođen 27. aprila 1791. godine u Čarlstaunu, u Masačusetsu, kao prvo dete geografa Pastora Džozefa Morzea, i Elizabete En Finli Morze. Pošto je kao dete pohađao Filips akademiju, upisao se na koledž sa 14 godina. Posvetio se umetnosti, i postao učenik Vašingtona Olstona (Washington Allston), poznatog američkog slikara. Dok je bio na Jejl univerzitetu, slušao je predavanja Bendžamina Silimana i Džeremaje Deja o elektricitetu. Zarađivao je slikajući portrete. 1810. je diplomirao na Jejlu, a 1811. je pratio Olstona u Evropu.
Morze je izumeo mašinu za sečenje mermera, koja je mogla da pravi trodimenzionalne skulpture od mermera ili kamena. Nije mogao da patentira ovu mašinu, zbog pređašnjeg nacrta Tomasa Blančarda iz 1820. 1823, Morze je otvorio umetnički studio u Njujorku. 1825, je naslikao portret Markiza Lafajeta za 1000 dolara. 7. februara iste godine je iznenada umrla Morzeova žena, Lukrecija. Sahranjena je pre nego što se vratio u Nju Hejven.
1837. Morze je izumeo električni telegraf, baziran na otkriću Hansa Kristiana Ersteda iz 1820. o odnosu između elektriciteta i magnetizma. 1832, Morze je razvio ideju elektromagnetne telegrafije (tokom razgovora sa Dr. Čarlsom T. Džeksonom; Kasnije je Dr. Džekson započeo sudski spor o pravima nad telegrafom (koji je izgubio)). Morze je nacrtao prototip elektromagnetskog snimajućeg telegrafa i Morzeove azbuke u svojoj svesci.
Tokom studija u Rimu 1830, upoznao se sa Danskim skulptorom Bertelom Torvaldsenom; dva umetnika su često noću zajedno šetala po antičkim ruševinama. Morze je takođe naslikao Torvaldsenov portret. Na jesen 1835, napravio je i demonstrirao snimajući telegraf sa pokretnom papirnom trakom. Početkom 1836, demonstrirao je svoj snimajući telegraf doktoru Leonardu Gejlu (Leonard Gale). 1836. godine se kandidovao za gradonačelnika Njujorka i osvojio 1496 glasova (izgubio je).
1837, Morze je pokazao Gejlu svoje planove za ‚‚releje". Septembra iste godine, Alfred Vejl je prisustvovao demonstraciji telegrafa. 1838, promenio je telegrafsku šifru, od telegrafskog rečnika sa numeričkim kodom, u kod za svako slovo. 24. januara, demonstrirao je telegraf svojim kolegama. 8. februara 1838. godine, prvi put je javno demonstirao rad električnog telegrafa naučnom komitetu na Frenklin Institutu u Filadelfiji. 21. februara demonstrirao je telegraf predsedniku Martinu van Bjurenu i njegovom kabinetu. Ubrzo potom, predsednik komisije za trgovinu Predstavničkog doma SAD, F. O. J. Smit (Mejn) je postao Morzeov partner (i predložio kongresu zakon koji nije izglasan) za projekat od 30000 dolara za izgradnju telegrafske linije.
1839, Morze je (iz Pariza) objavio prvi američki opis dagerotip fotografije od Luja Dagera (Louis Daguerre). Morze je bio pionir američkih dagerotipa. 1844. poslao je telegrafsku poruku "What hath God wrought?" (Šta je bog radio?) (Biblija, Knjiga brojeva 23:23) iz Vašingtona u Baltimor, Merilend.
Umro je u svojoj kući u Njujorku u osamdeset prvoj godini, 2. aprila 1872. godine, i sahranjen je na groblju Grin-Vud u Bruklinu.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Edvard Gibon (engl. Edward Gibbon), 1737. godine, britanski istoričar i pisac.
Herbert Spenser (engl. Herbert Spencer), 1820. godine, engleski filozof i teoretičar sociologije.
Dušan Janićijević, 1932. godine, srpski glumac.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Teri Pračet - 28. april
Terens Dejvid Džon Pračet (engl. Terence David John Pratchett; Bikonsfild) rođen 28. aprila 1948. godine je engleski pisac, najpoznatiji po svojoj seriji knjiga o Disksvetu.
Prvo Pračetovo objavljeno delo bila je kratka priča ‚‚The Hades Business", objavljena u školskom časopisu kada je imao 13 godina, a zatim objavljena u časopisu Sajens fantazi, 1961. godine za što je dobio 14 funti. Njegovo sledeće objavljeno delo je bilo ‚‚Night Dweller" u časopisu Nju Vorlds u broju 156, novembra 1965. godine. Kada je napustio školu, 1965, zaposlio se kao novinar u lokalnim novinama, Baks fri pres. Dok je radio kao novinar, poslat je da intervjuiše Pitera Bandera van Durena, kodirektora male izdavačke firme u Džerards Krosu, Bakingemšir, Kolin Smajti Limited, o novoj knjizi koju je firma izdala. Pračet je pomenuo da je i on napisao jednu novelu, ‚‚The Carpet People".
Godine 1980. postao je portparol CEGB, kompanije za proizvodnju električne energije, i to u sektoru koji je pokrivao nekoliko nuklearnih elektrana; kasnije se šalio da je pokazao nepograšiv osećaj za vreme što je napravio ovu promenu u karijeri ubrzo posle nuklearne nesreće na Ostrvu Tri Milje u SAD. Napustio je CEGB 1987. kada je shvatio da pišući može da zaradi mnogo više novca; taku mu se broj objavljenih knjiga povećao na dve godišnje. Procenjuje se da je 1% svih knjiga iz žanra fikcije koje se prodaju u Britaniji napisao Pračet, mada je ovo izračunato pre uspeha knjiga Dž. K. Rouling o Hariju Poteru.
Godine 1998. dobio je Orden Britanske Imperije (Order of the British Empire) za zasluge u literaturi. U svom stilu se našalio: ‚‚Pretpostavljam da se 'zasluge u literaturi' sastoje u uzdržavanju od pisanja literature."
Serija o Disksvetu se za sada sastoji od preko 30 knjiga, a radi se o serijalu humorističke fantastike gde se parodiraju događaji u diskoidnom svetu koji rotira na leđima četiri velika slona koja stoje na ogromnoj kornjači, koja se zove Veliki A'Tuin i pliva kroz vasionu. Glavne teme parodije uključuju mnoge naučno fantastične stereotipe, likove iz fantazije, ideje i aluzije na filmove Ingmara Bergmana, Australiju, Kinu, pravljenje filmova, novinsko izdavaštvo, rokenrol muziku, religiju, filozofiju (uglavnom grčku), egipatsku istoriju, trgovinske unije, monarhiju i mnogo toga drugog.
Zajedno sa matematičarem Ijanom Stjuartom (Ian Stewart) i naučnikom Džekom Koenom (Jack Cohen), Pračet je napisao knjige ‚‚Nauka Disksveta" (1999.) i ‚‚Nauka Disksveta II: Globus" (2002). Treća knjiga u seriji, ‚‚Nauka Disksveta III: Darvinov časovnik", objavljena je u maju 2005. godine.
Pračet je značajno uticao na mnoge pisce. Britanski pisac, Sem Smit često ponavlja kako mu je glavni cilj da napiše seriju knjiga po stilu sličnih onoj o Disksvetu. Termin „pračetsko“ skovan je da bi opisao one koji pokušavaju da kopiraju Pračetov humoristički stil.
Teri Pračet ne krije spoljašnje uticaje na svoja dela, u stvari, oni su glavni izvor humora. On uzima brojne karaktere iz popularne kulture, ali uvek doda neki neočekivani aspekt. Ove aluzije su prilično realne i na sajtovima Pračetovih fanova postoje liste svih poznatih aluzija.
- Spojler:
- Na današnji dan rođena je i:
Džesika Mari Alba (engl. Jessica Marie Alba), 1981. godine, američka glumica.
Maja- Legendarni član
- Broj poruka : 6121
Datum upisa : 19.02.2010
Mišel Fajfer - 29. april
Mišel Mari Fajfer (engl. Michelle Marie Pfeiffer) je američka glumica rođena 29. aprila 1958, u Santa Ani (Kalifornija, SAD). Karijeru je počela ranih osamdesetih, da bi veću pažnju privukla ulogom u filmu ‚‚Lice sa ožiljkom". Poznata je po filmovima ‚‚Doba nevinosti", ‚‚Jednog lepog dana" i ‚‚Opasni umovi". Uloga Madam de Turvel u drami ‚‚Opasne veze" donela joj je nagradu BAFTA za najbolju sporednu glumicu i prvu nominaciju za Oskara. Za uloge u filmovima ‚‚Fantastična braća Bejker" i ‚‚Polje ljubavi nominovana" je za Oskar za najbolju glavnu glumicu. Dobitnica je Srebrnog medveda i zvezde na Holivudskoj stazi slavnih.
Fajferova je početkom veka otišla na dužu pauzu, kako bi se posvetila porodici. U žižu javnosti vratila se nekoliko godina kasnije, zahvaljujući mjuziklu ‚‚Lak za kosu" i romantičnoj drami ‚‚Dragi".
Fajferova je prve uloge igrala u tv-serijama početkom osmdesetih, da bi prvu ulogu na filmu dobila u „Holivudskim vitezovima“, pored Fren Drešer. Pošto kritika nije bila zadovoljna njenim izvedbama, odlučila je da uzima časove glume. Istovremeno je snimala tri tv-filma, od kojih je jedan bio i rimejk drame „Sjaj u travi“. Potom je dobila prvu glavnu ulogu, u filmu „Briljantin 2“. Videvši je u tom mjuziklu, Brajan de Palma je odlučio da je odbije na kastingu za svoj triler „Lice sa ožiljkom“. Međutim, na zahtev producenta morao je baš nju da odabere za ulogu Elvire Henkok. Tada je Fajferova dobila prve pozitivne kritike i na sebe skrenula pažnju režisera koji su je samo smatrali plavokosom lepoticom i nisu je želeli u svojim filmovima. Nakon „Lica sa ožiljkom“, Mišel je glumila u nekoliko niskobudžetnih filmova, ali i u velikom bioskopskom hitu „Veštice iz Istvika“, zajedno sa Šer i Suzan Sarandon.
1988. godine je igrala Andželu de Marko, udovicu jednog njujorškog gangstera u filmu „Udata za mafiju“. Za ovu ulogu, za koju je nominovana za svoj prvi Zlatni globus, morala je da uvežba bruklinski akcenat. Zatim je tumačila Madam de Turvel u filmu „Opasne veze“, snimljenom po romanu Šoderloa de Lakloa. Drugi put je bila nominovana za Zlatni globus, a prvi put za Oskar za najbolju sporednu glumicu, međutim nije dobila nijednu od ove dve nagrade. Ipak, dobila je nagradu BAFTA. Sledeće godine igrala je Suzi u filmu „Fantastična braća Bejker“, pored Džefa Bridžiza. Ovu ulogu je spremala četiri meseca, da bi za nju dobila Zlatni globus za najbolju glavnu glumicu. Međutim nije dobila nagradu BAFTA i Oskar za najbolju glavnu glumicu za koje je bila nominovana, iako je bila favorit.
Nastavila je svoj put ka vrhu Holivuda, birajući ali i odbijajući najrazličitije uloge. Tako se 1990, našla u ulozi Kaće Orlove, pored Šona Konerija, u „Ruskoj kući“. Sledeće godine, igrala je konobaricu u filmu „Frenki i Džoni“, sa Alom Pačinom.
Treći put je nominovana za filmsku nagradu Oskar, za ulogu ekscentrične domaćice iz Dalasa, koja je opsednuta Žaklinom Kenedi, u filmu „Polje ljubavi“. Međutim, ni tada nije dobila Oskara, kao ni peti Zlatni globus za koji je bila nominovana. Ipak, žiri Berlinala nagradio je „Srebrnim medvedom“. Iste godine bila je Žena-mačka, u nastvaku „Povratak Betmena“. Za ovu ulogu trenirala je borilačke veštine i kik boks. Martin Skorseze joj je sledeće godine dodelio ulogu grofice Elen Olenske u romantičnoj drami „Doba nevinosti“. Šesti put je bila nominovana za Zlatni globus, a na Filmskom festivalu u Veneciji dobila je nagradu „Elvira Notari“ za izvrstan doprinos filmskoj umetnosti.
Godine 1994, snimila je horor „Vuk“ sa Džekom Nikolsonom u glavnoj ulozi, zatim dramu „Opasni umovi“, gde je bila u ulozi profesorke književnosti i razrednog starešine jednog problematičnog razreda. U to vreme igrala je i u dve komercijalno vrlo uspešne romanse: u „Nešto sasvim lično“ sa Robertom Redfordom i u „Jednog lepog dana“ pored Džordža Klunija. U filmu „Na samom dnu okeana“ bila je u ulozi žene čiji sin nestaje u gužvi, u hotelskom lobiju, a u filmskoj adaptaciji „Sna letnje noći“ u ulozi Titanije. Početkom milenijuma, igrala je u psihološkom hororu „Duhovi prošlosti“. Iz tog perioda potiču i dva animirana filma, za koje je pozajmila glas. To su „Princ Egipta“, o Mojsiju i izbavljenju Jevreja iz Egipta, i „Sinbad: legenda sedam mora“. Pre nego što je prestala sa snimanjem na neko vreme, glumila je u dramama „Zovem se Sem“ i „Beli oleander“. Fajferova je tada prvi put nominovana za nagradu Udruženja glumaca za najbolju sporednu glumicu.
Nakon četvorogodišnje pauze, tokom koje se, kako kaže, posvetila deci i suprugu, Mišel se vratila na filmsko platno sa dve uloge negativca: kao Velma fon Tisl u filmskoj adaptaciji brodvejskog hita „Lak za kosu“, i kao drevna čarobnica Lamija u fantaziji „Zvezdana prašina“, sa Kler Dejns. Prihvatila je i uloge u romantičnoj komediji „Nikada neću biti tvoja“ i u drami „Lični efekti“ sa Keti Bejts. Sa Bejtsovom je sarađivala i dve godine kasnije u filmu „Dragi“, reditelja Stivena Frirsa, sa kojim je uradila „Opasne veze“.
Fajferova je 2010. godine prihvatila uloge u porodičnim dramama „Doček Nove godine“ i „Dobrodošli u porodicu“. Mišel će takođe igrati Elizabet Kolins, matrijarha stare vampirske porodice, u visokobudžetnom gotičkom hororu „Mračne senke“. Ovde pored nje glume i Džoni Dep i Helena Bonam Karter, a premijera filma je zakazana za 11. maj 2012. godine.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Žil Anri Poenkare (fr. Jules Henri Poincaré), 1854. godine francuski matematičar i teorijski fizičar.
Uma Karuna Terman (engl. Uma Karuna Thurman), 1970. godine, američka glumica.
Maja- Legendarni član
- Broj poruka : 6121
Datum upisa : 19.02.2010
Karl Fridrih Gaus - 30. april
Johan Karl Fridrih Gaus (nem. Johann Carl Friedrich Gauß) rođen 30. aprila 1777. godine je bio nemački matematičar i naučnik koji je dao značajan doprinos u mnogim poljima, uključujući teoriju brojeva, analizu, diferencijalnu geometriju, geodeziju, elektrostatiku, astronomiju i optiku. Poznat kao "princ matematičara" i "najveći matematičar od davnina", Gaus je ostavio trag na mnogim poljima matematike i nauke i smatra se jednim od najuticajnijih matematičara u istoriji.
Gaus je bio čudo od deteta, o čemu svedoče brojne anegdote koje se tiču njegove zaprepašćujuće prerane zrelosti koja se mogla primetiti još u vreme dok je imao dve godine. Do svojih prvih matematičkih otkrića došao je kao tinejdžer. Prvi je rešio problem konstruisanja pravilnog 17-tougla sa samo lenjirom i šestarom. Završio je Disquisitiones Arithmeticae (Aritmetička istraživanja), svoje najznačajnije delo, kao dvadesetjednogodišnjak 1798. godine, iako je knjiga objavljena tek 1801. godine. Bila je kamen temeljac za zasnivanje teorije brojeva kao posebne matematičke discipline, a dao joj je oblik koji i danas ima. U njoj je uveo relaciju kongruencije, što je svakako olakšalo rešavanje mnogih problema.
Gaus je rano pokazao svoju matematičku darovitost. Poznata je anegdota koja kaže da je jednom prilikom Gausov učitelj zadao da se saberu svi brojevi od 1 do 100, verovatno da bi ‚‚zaposlio učenike". Na njegovo veliko iznenađenje, Gaus (koji je tada imao 7 godina) odmah je doneo svoj rezultat: 5050. Evo kako je mladi matematičar to rešio: Posmatrajući niz 1,2,3,4,...,97,98,99,100, čije je članove trebalo sabrati, uočio je izvesnu zakonitost: kada spari 1 i 100, 2 i 99, 3 i 98, i tako dalje, uvek dobije zbir 101. Takvih parova ima tačno 50. Otuda je traženi zbir jednak 50×101 = 5050. Ovaj postupak nazvan je „Gausov postupak“.
- Spojler:
- Na današnji dan rođen je i:
Aleksandar Srećković "Kubura", 1973. godine, srpski glumac.
Maja- Legendarni član
- Broj poruka : 6121
Datum upisa : 19.02.2010
Izabel Žofrua (Zaz) - 1. maj
Izabel Žofrua (fr. Isabelle Geffroy) rođena 1. maja 1980. godine, poznatija pod scenskim imenom Zaz, je francuska pevačica džez muzike koja u svom repertoaru kombinuje više srodnih žanrova poteklih iz francuske gradske muzike.
Njena majka je profesorka francuskog, a njen otac je radio u elektro-energetskoj kompaniji. Godine 1985, Izabel se upisuje Konzervatorijum regije Tur sa svojom sestrom i bratom. Ovu školu je pohađala u dobi od pet godina do jedanaest godina. Studirala je muziku posebno teoriju violine, klavir, gitaru, horsko pevanje. Godine 1994, preselila se u Bordo. Od 1995, uzima časove pevanja. U to vreme se bavila sportom. Godinu dana trenirala je Kung-fu sa profesionalnim trenerom. Godine 2000. dobija stipendiju od strane Regionalnog saveta Francuske, koja omogućava da se upiše na školu moderne muzike: Bordo CIAM (Centar za informisanje i muzičke aktivnosti). Među njenim muzičkim uticajima, su Četiri godišnja doba Vivaldija, džez pevači kao što su Ela Ficdžerald, francuski šansonjeri, Enriko Masias, Bobi MkFerin, Ričard Bona, afro, latino, kubanska muzika. 2006. se preselila u Pariz.
Godine 2001. je postala pevačica bluz benda ‚‚Fifty Fingers”. Pevala u muzičkim grupama u Angulemu, naročito u džez kvintetima. Bila je jedna od četiri pevačice uspešnog benda u Tarnosu, koji je imao repertoar baziran na baskijskoj narodnoj muzici. Sa ovim orkestrom je dve godine provela na turneji, posebno u Središnjim Pirinejima i Baskiji. U 2002. godini, pridružuje se latino-rok grupi ‚‚Don Diego". Ugovor sa njima je potpisala sa ‚‚Z" od čega će joj oni napraviti nadimak Zaz. Svirali su mešavinu francuske i španske muzike, afro, arapske, Andalo, latino muzike. 2006. godine seli se u Pariz. Pevala je i svirla klavir u kabareima i barovima. Godinu i po dana, svake noći u Kabare “Aux 3 Mailletz” u kvartu Sen-Mišel je pevala bez mikrofona. U želji za većim kreativnim prostorom postaje ulična umetnica. Pevala je na ulicama Monmartra, trotoaru ‚‚Place du Tertre”. Oprobala se i urepu sa grupom ‚‚4P” koji izbacuje uspešne singlove ‚‚L'Aveyron” i ‚‚Rugby Amateur”.
Godine 2007. se javila na oglas na Internetu. Producent i tekstopisac Keredine Soltani je bio u potrazi za novim umetnikom sa glasom ‚‚promukao, malo slomljen." Saradnja se desila i on joj je našao izdavača. Ali, ona nastavlja da traži posao. ZAZ se pridružuje grupi ‚‚Sweet Air” 21. novembra 2008. Sa njima snima jeda uspešan album. U decembru 2008, u organizaciji Francuske alijanse u Vladivostoku (čiji je direktor Sedrik Gras) peva po Rusiji (ruski Daleki Istok). Izvela je 13 koncerata tokom 15 dana sa pijanistkinjom Žilijen Lifzic. U januaru 2009, ZAZ osvaja treće izdanje ‚‚Le Tremplin Génération France Bleu/Réservoir”, prestižnom takmičenju mladih talenata, održanom u Parizu, u Olimpiji. Potom odlazi na turneju u Egipat, gde je prati igračka grupa. Osim toga, u leto 2009 ZAZ učestvuje na ‚‚Fuji Rock Festival” u Japanu. Ponovo se vraća da peva na ulicama Monmartra.
Konačno, ZAZ, 10. maja 2010. objavljuje svoj prvi album koji sadrži pesme čiji je ona autor (‚‚Trop sensible”, ‚‚Les Passants”, ‚‚Le Long de la route”, ‚‚Prends garde à ta langue”, ‚‚J'aime à nouveau”), što čini pola albuma. Soltani Keredin je producirao ovaj album pod etiketom ‚‚Play On‚‚ i piše i komponuje pesme ‚‚Je veux” i ‚‚Ni oui ni non” (drugu je ko-komponovao sa pijanistkinjom Vivijan Rost). Rafael piše tri pesme ‚‚Éblouie par la nuit”, ‚‚Cotton” i ‚‚La Fée”.
U 2010, Zaz je potpisala ugovor za turneju sa kompanijom ‚‚Caramba” i izdavačem ‚‚Sony ATV”. Njen singl ‚‚Je veux”, čiji tekst je izraz prezira prema potrošačkom društvu, je izabran za letnji hit na TF1. Njen album izbija na prvo mesto francuskih top lista i postiže zlatni tiraž u junu 2010.
Potom počinje velika turneja širom Francuske (Pariz, La Rošel, festival Montoban, Sent Uan Šatoro Landernau, Fesam ...), peva na Frankofolis u Montrealu, Kanada i Monteju, Švajcarska u Berlinu, Nemačka... Nekoliko koncerata su planirani u Evropi. U jesen, ZAZ je vodeća na top listama u Belgiji, Švajcarskoj i Austriji. ZAZ još uvek preferira male prostore.
Na forumu imamo temu o Zaz.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Laza K. Lazarević, 1851. godine, srpski književnik i lekar.
Enes Kišević, 1947. godine, bisanski pesnik i dramski umetnik.
Maja- Legendarni član
- Broj poruka : 6121
Datum upisa : 19.02.2010
Dejvid Suše - 2. maj
Dejvid Suše (engl. David Suchet) je rođen 2. maja 1946. godine u Londonu. On je drugi od trojice sinova u porodici; najstariji, Džon, novinar je na televiziji, a najmlađi Piter je lekar. Dejvidov otac bio je uspešan ginekolog i očekivalo se da će i Dejvid krenuti njegovim stopama, što je ovaj i učinio, ali je onda pao fiziku. Dejvidova majka je ugledna engleska pozorišna glumica. Suše svira klarinet i veoma je religiozan protestant. Voli da čita istorijske romane i biografije. To mu je sigurno jako dobro došlo i u poslu, jer je glumio mnoge istorijske likove kao što su: Edvard Teler, Sigmund Frojd, Napoleon, Salijeri itd.
Dejvid Suše je jedan od najzapaženijih britanskih glumaca. Proslavio se ulogom legendarnog detektiva Herkula Poaroa Agate Kristi u istoimenoj televizijskoj seriji. Suše je čitao belgijsku istoriju da bi dovoljno dobro razumeo zemlju iz koje potiče Poaro. Uz to, on je sam skovao taj specifičan francusko-belgijski naglasak koji Poaro poseduje. On nije ni pravi belgijski (jer Poaroa onda nikada ne bi mešali sa rođenim Francuzom) niti čisto francuski, već njemu specifična mešavina. On je prvi glumac koji je Poarou dao tri dimenzije pošto je zaista duboko zašao u njegovu psihologiju, neobične navike i pravila ophođenja prema ljudima. Nijednom glumcu do tada to nije pošlo za rukom. Takođe se proslavio i po ulozi u nagrađivanom filmu „Sunday“ nezavisne produkcije, te popularnim dugometražnim filmovima kao što su „Savršeno ubistvo“ pored Majkla Daglasa i Gvinet Paltrou i „Konačna odluka“.
Suše se 1973. godine pridružio „Royal Shakespeare Company“, gde je imao zapažene uloge Ahila u „Troilu i Kresidi“, Kalibana u „Oluji“, Merkucija i Tibalta u „Romeu i Juliji“, Orlanda u „Kako vam drago“, Jaga u „Otelu“, kao i Šajloka u „Mletačkom trgovcu“. Pored brojnih nastupa na radiju „BBC“, Suše je glumio i u televizijskim filmovima i imao glavne uloge u čak četiri velike televizijske serije uključujući ulogu Frojda u „The life of Freud“, Blota u „Blott on the Landscape“, Džona Berna u „The NCS“ (National Crime Squad) i, naravno, Herkula Poaroa u „Poarou“ Agate Kristi.
Snimao je dugometražne filmove širom sveta, uključujući „Foolproof“, „Live From Baghdad“, „Wing Commander“, „Dearly Voyage“, „The Lycona Affair“, „Big Foot and the Hendersons“, „When the Whales Came“, „Iron Eagle“, „Gulag“, „Hunchback of Notre Dame“, „A song for Europe“, „Falcon and the Snowman“, „The Last Innocent Man“, „Red Monarch“, „A World Apart“. Za svoj doprinos drami Suše je povodom rođendanske proslave kraljice Elizabete II 2002. godine dobio orden OBE (Order Of The British Empire).
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Georg Filip Fridrih fon Hardenberg (nem. Georg Philipp Friedrich Freiherr von Hardenberg), poznat pod pseudonimom Novalis, 1772. godine, nemački pisac i filozof.
Pera Todorović, 1852. godine, srpski novinar i pisac, jedan od osnivača i vođa Narodne radikalne stranke.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Džejms Braun - 3. maj
Džejms Džozef Braun Mlađi (engl. James Joseph Brown, Jr), ili kraće Džejms Braun, rođen 3. maja 1933. godine, bio je američki muzičar i zabavljač. Priznat je kao jedna od najuticajnijih ličnosti u popularnoj muzici 20. veka i stekao je renome pre svega svojim pevanjem i ‚‚grozničavim" plesom. Poznat je kao ‚‚kum soula", a u drugim prilikama i kao ‚‚najvredniji radnik u šou biznisu".
Jedan je od najproduktivnijih pevača, tekstopisaca, vođa benda i muzičkih producenata. Bio je jedna od ključnih pokretačkih snaga gospela, ritam i bluza, bluza, soul i fank muzike. Ostavio je veliki trag u drugim muzičkim žanrovima uključujući rok, džez, rege, disko, dens i elektronske muzike kao i u hip hopu.
Muzičku karijeru započinje 1953. godine, a slavu u kasnim pedesetim godinama 20. veka i početkom šezdesetih. Učestvovao je aktivno u političkom životu SAD-a (istupanja u ime Afro-Amerikanaca i otvorena podrška Ričardu Niksonu).
Preminuo je 25. decembra 2006. godine, nakon hospitalizacije, od upale pluća.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Olivera Marković, 1925. godine, srpska glumica.
Milorad Mandić Manda, 1961. godine, srpski glumac i TV voditelj.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Odri Hepbern - 4. maj
Odri Hepbern (engl. Audrey Hepburn) je bila engleska glumica i model. Njeno puno ime bilo je Eda Ketlin Van Hemstra Hepbern-Ruston.
Rođena je kao Odri Katlin Raston (engl. Audrey Kathleen Ruston), 4. maja 1929. godine u Briselu od oca Džozefa Entonija Rastona, irskog bankara i majke baronice Ele fna Hemstra, pripadnice holandske aristokratije čiji su preci bili francuski i engleski kraljevi. Njen otac je tek kasnije dodao prezime Hepbern. Imala je dva polubrata iz majčinog prvog braka sa holandskim plemićem. Pohađala je privatne škole u Engleskoj i Holadiji. Roditelji su joj se razveli 1935. godine, a ona nastavlja da živi sa majkom u Arnhemu (Holandija). Kada je započele Nemačka invazija na Holandiju u Drugom svetskom ratu, ona odlučuje da koristi ime Eda fan Hemstra, jer je njeno staro ime zvučalo suviše engleski.
Tokom holandske gladi u toku zime 1944. godine, Nemci su zaplenili od Holanđana ograničene količine hrane. Bez grejanja i hrane, ljudi su umirali u od gladi i hladnoće. Zbog neuhranjenosti, Odri je ozbiljno obolela. Ostajala je u krevetu i čitala knjige, da ne bi razmišljala o gladi, a kasnije je izvodila balet da bi sakupljala novac za pokret otpora.
Nakon rata se seli sa majkom u London, gde je bila balerina, radila kao model i 1951. godine počinje da radi kao glumica. Glumom se počela baviti da bi majci pomogla oko troškova. Njena prva veća uloga je bila u filmu „The Secret People“, 1951. godine, u kome je igrala balerinu. Kasnije igra u muzičkoj komediji na Brodveju koja se zvala „Gigi“. Za tu ulogu je nagrađena nagradom „Theatre World Award“. Posle toga, 1953. godine, igra sa Gregorijem Pekom u filmu ‚‚Praznik u Rimu'', za kog osvaja Oskara za najbolju glavnu glumicu. Nešto kasnije igra u predstavi ‚‚Ondine'', za koju je nagrađena nagradom Toni za najbolju glumicu. Nagradu je dobila posle nekoliko sedmica nakon Oskara, čime je potvrdila svoju glumu i kao filmska i kao pozorišna glumica.
Postavši velika holivudska zvezda, imala je priliku da igra sa poznatim glumcima kao što su: Fred Aster (‚‚Funny Face''), Hemfri Bogart i Gari Kuper (‚‚Love In The Afternoon''), Džordž Pepard (‚‚Doručak kod Tifanija''), Keri Grent (‚‚Šarada''), Reks Harison (‚‚Moja lepa gospođice''), Piter O'Tul (‚‚Kako ukrasti milion'') i Šon Koneri (‚‚Robin i Marian''). Mnogi od ovih glumaca su joj postali prijatelji. Keri Grent je jednom rekao „sve što želim za božić je da snimim još jedan film sa Odri“, a sa Gregorijem Pekom je ostala prijateljica celog života. Nakon njene smrti, Pek je pred kamerama recitovao njenu omiljenu pesmu „Unending Love“ (Ljubav koja ne prestaje).
Bila je pedesetih godina verena za Džejmsa Hensona, da bi se kasnije udala dva puta, za glumca Mela Ferera i italijanskog doktora Andrea Dotija. Iz braka sa Fererom ima sina Šona, dok iz braka sa Dotijem ima još jednog sina koji se zove Luka. Pre njene smrti upoznala je Roberta Voldersa sa kojim je bila u vezi, iako se nikad nisu venčali.
Početkom devedestetih je otkrila da ima neku vrstu raka na slepom crevu. Operisala se u Los Anđelesu, ali joj to nije pomoglo. Preminula je 20. januara 1993. godine u Tolokenazu (Švajcarska).
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Seren Kjerkegor - 5. maj
Seren Kjerkegor (Søren Kierkegaard) je bio danski filozof, teolog i pjesnik. Njegova filozofija se smatra prvim oblikom egzistencijalističke filozofije. Kjerkegor je žestoko kritikovao hegelijanizam svoga vremena i ono što je on smatrao formalnostima hrišćanske crkve. Najveći deo njegovog dela, bavi se religijskim problemima kao što su priroda vere, problemi hrišćanske Crkve kao institucije, hrišćanskom etikom i uopšte teologijom, ali i emocijama i osećanjima ličnosti koja se afirmiše kroz različite odluke u životu. Svoje rano delo je pisao pod različitim pseudonimima kroz osobene poglede i kompleksnu dispoziciju dijaloga.
Seren Obi Kjerkegor rodio se 5. maja 1813. godine u Kopenhagenu. Njegov lični život obeležili su događaji koje je dansko društvo smatralo skandaloznima, a tu spadaju: porodična mitologija, raskid veridbe s Reginom Olsen, napad satiričnog lista ‚‚Gusar" na Serena i istupi filozofa protiv Crkve.
Serenov otac, Mikal, poticao je iz siromašne porodice. U mladosti je u neobično teškim uslovima čuvao ovce, i tako je prokleo Boga zbog svog teškog života. To je osnov prvog porodičnog mita. Tumačeći svoj greh po Starom zavetu, otac je smatrao da će Bog zbog njegova prestupa kažnjavati celu porodicu, te je decu vaspitao u duhu verskog fanatizma. Poslat u Kopenhagen kada mu je bilo 12 godina, otac budućeg filozofa se brzo osamostalio i obogatio. Mladi Seren je, međutim, gotovo celokupnu imovinu koju je nasledio od oca utrošio na štampanje knjiga, a poslednju paru namenio je za štampanje anticrkvenih letaka, koji su izlazili pod zajedničkim nazivom „Trenutak“.
Osnov drugog porodičnog mita je to što je Serenova majka bila druga žena njegovog oca. Venčali su se godinu dana posle smrti njegove prve žene, a četiri meseca kasnije se rodilo njihovo prvo dete. Po religijskom moralu - zgrešili su. U drugom braku otac je imao sedmoro dece, od kojih je Seren bio najmlađi. Majka i petoro dece, od koji četvoro nisu čak ni dočekali 33 godine - Hristov vek, umrli su, iz čega je Kjerkegorov otac zaključio da je to božja kazna zbog počinjenog greha.
Sumorna atmosfera u kući uzrok je što Seren nije u roku završio teološke studije, koje je započeo 1830. godine. Kao dvadesettrogodišnjak seli se iz kuće i vodi raspusan život, iako je otac više puta pokušavao da ga vrati sa grešnog puta. Iznenadna očeva smrt 1838. godine navela ga je da završi prekinute studije. Završne ispite polaže 1840. godine, a već sledeće godine završava disertaciju pod naslovom „O pojmu ironije“. Završetak njegovih studija vremenski se poklapa sa „Regininim slučajem“. Septembra 1840. godine Seren se verio s Reginom Olsen, a posle nepunih godinu dana raskida veridbu. Pojedinostima i uzrocima raskida posvetio je celo poglavlje knjige „Stadijumi na životnom putu“, pod naslovom „Kriv? Nekriv? Istorija patnje. Psihološki eksperiment“.
Posle boravka u Berlinu, gde je slušao predavanja Šelinga, koja su ga brzo razočarala, počinje razdoblje stvaralačke euforije, koje traje od 1843. do 1846, odnosno do godine u kojoj je Kjerkegor očekivao svoju smrt. Najpre je objavio knjigu pod antihegelovskim naslovom „Ili-ili“, koja se pojavila pod pseudonimom Viktor Eremit. Knjiga prikazuje dva tipa života: estetski, slobodan od odgovornosti, i etički, u kome se čovek podređuje zahtevima društvenog života. Završni deo knjige sadrži i propoziciju religijskog tipa života. Između tih tipova života nema kompromisa. Postoji alternativa: ili - ili.
Ubrzo potom pojavila se knjiga „Ponavljanje“, izdata pod pseudonimom Konstantin Konstantinus. Istovremeno se pojavila knjiga „Strah i drhtanje“, koju je objavio pod pseudonimom Johanes de Silencio. Obe knjige se dopunjavaju predstavljajući događaj u literaturi i filozofiji, a kroz obe knjige se takođe provlači i problem Regine i oca.
Potom Kjerkegor piše „Filozofske mrvice“ i „Završni nenaučni postskriptum uz filozofske mrvice“. U filozofskom pogledu to su njegove najvažnije knjige. „Pojam strepnje“, naredna knjiga, sadrži psihološku interpretaciju bespredmetne strepnje, kao i njenu konfrontaciju sa dogmom prvog greha.
Tokom devet godina koje su usledile posle datuma očekivane smrti napisao je jedva tri knjige. Na samrtnoj postelji je završio pisanje „Dnevnika“, koji je imao čak 2845 strana. Ovaj najveći danski filozof poslednje dane proveo je u bolnici u kojoj je umro 11. novembra 1855. godine. Na nadgrobnom spomeniku uklesan je, u skladu sa filozofovom željom, stih iz Brorsonove crkvene pesme: „Det er en liden tid, saa har jeg vunden...“
Kjerkegorov značaj za razvitak evropske filozofije uopšte postao je vidljiv tek početkom prošlog veka, a najveći uticaj imao je na razvitak egzistencijalističke misli dvadesetih i tridesetih godina, koji se održao sve do naših dana.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Karl Hajnrih Marks (nem. Karl Heinrich Marx), 1818. godine, nemački filozof, ekonomista i revolucionar.
Henrik Sjenkjevič (polj. Henryk Sienkiewicz), 1846. godine, poljski književnik.
Petar Konjović, 1883. godine, srpski kompozitor klasične muzike.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Sigmund Frojd - 6. maj
Sigmund Frojd (nem. Sigmund Freud) je bio austrijski lekar i psiholog, osnivač psihoanalize. Rođen je 6. maja 1856. godine u Frajbergu, u Moravskoj. Obrazovan u Beču, gde je studirao medicinu. U Parizu je studirao kod Šarkoa (J. M. Charcot), 1885-86. Do psihoanalize ga je dovelo istraživanje posledica hipnoze na histeriju, koje je objavio zajedno sa Brojerom 1895. Osnovao je Godišnjak za psihoanalitička i psihopatološka istraživanja, 1908. godine, i Međunarodnu psihoanalitičku asocijaciju, 1910.
Primarno zainteresovan za psihološku terapiju, Frojd je morao da razvije hipotezu o ljudskoj prirodi (ta se hipoteza sada naziva dubinskom psihologijom), pomoću koje bi mogao da izvede svoju terapiju. U svojim kasnijim spisima on je onda razvio implikacije ove hipoteze. U čovekovoj psihološkoj strukturi razlikovao je tri činioca, Id, Ego i Superego. Ovi činioci, uz pojmove nesvesnog (cenzura, represija, sublimacija), i hipoteze o ulozi seksualnosti u ljudskom životu, čine okvir njegovog gledišta.
Ego je centar racionalne svesnosti i efektivne delatnosti. Superego je destilat pritisaka i zahteva društva, i ono je izvor moralnih propisa i uputstava. Id je izvor priticanja libida u psihu. Pošto je ta energija po svojoj prirodi seksualna, ego je, takoreći, uhvaćen između pritisaka Ida i Superega. U toj situaciji, ego traži način da ove različite pritiske dovede u harmoniju, pa zadovoljava jedne, a odbacuje druge.
Kada je zahtev Ida u prevelikom sukobu sa Superegom, Ego i Superego će ga se otarasiti potiskujući njegov sadržaj u nesvesni deo psihe. Taj represivni čin je nazvan cenzurom. Iako proširuje pojam psihe tako da pored svesnog u njega uključuje i nesvesne sadržaje, Frojd je ostao pristalica empirizma, i insistira na tome da je svaki nesvesni sadržaj nekada bio svestan i da je u psihu ušao preko iskustva.
Pošto potisnuti sadržaji zadržavaju svoju efikasnost, oni utiču na naš svesni život na razne skrivene načine. Tako se izvor kreativnosti u svim poljima objašnjava pomoću sublimacije ovog skladišta energije u prihvatljive i plodne kanale. Neuroza se javlja kad normalni kanal represija-sublimacija iz nekog razloga ne funkcioniše kako treba. U toj situaciji, povratak u normalnost može se postići pomoću psihoanalize. Psihoanaliza je proces ispitivanja nesvesnog koji vodi analitičar koji stimuliše sećanje i koristi fragmente snova da bi obnovio i razumeo problematični sadržaj koji je izazvao blokadu. Pretpostavka je da nezgodni sadržaj, kada se jednom sintetiše u svesti, gubi svoju moć da ometa normalno funkcionisanje psihe.
Najčešće potiskivani jesu oni sadržaji koji se koncentrišu oko incestuoznih odnosa, pogotovo u Edipovom i Elektrinom kompleksu (želji sina za majkom, i kćeri za ocem).
Jedno od sredstava da se izbegnu i individualna neuroza i zrelost jeste upražnjavanje religije. Religija je projekcija oca s njegovim zabranama i naređenjima u kosmičke dimenzije. Kroz religiju odrasli postižu sigurnost detinjstva, i produžavaju svoju infantilnost kroz čitav život. Hvatanjem za neku iluziju, učestvovanjem u masovnoj neurozi, često se može izbeći individualna neuroza.
Zrelost se, prema Frojdu, postiže zamenjivanjem lagodnosti i nelagodnosti svih naših iluzija principom realnosti i principom zadovoljstva (čija je paradigma seksualni užitak) kao ciljevima života.
Posmatrajući Eros, ili zadovoljstvo, kao životni instinkt, Frojd mu je suprotstavio Tanatos, instinkt smrti. Govoreći na mitološki način, on je bio spreman da ljudsku istoriju posmatra kao rezultat borbe ova dva principa.
Frojd je umro 23. septembra 1939. godine u Londonu.
Frojdizam
Frojdizam je opšti pojam za uticaj Frojdovih ideja i psihoanalize u mnogim područjima nauke i umetnosti, posebno u antropologiji, psihologiji, psihijatriji, sociologiji, mentalnoj higijeni, socijalnom radu, književnosti, vaspitanju. Prema istraživanjima u raznim područjima nauke, kulture i opšte civilizacije, Frojdov doprinos nesumnjivo spada u vrh naučnih otkrića, posebno u društvenim i humanističkim naukama.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Orson Vels (engl. Orson Welles), 1915. godine, američki režiser, glumac, scenarista i producent.
Džordž Timoti Kluni (engl. George Timothy Clooney), 1961. godine, američki glumac, režiser, producent i scenarista.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Rabindranat Tagore - 7. maj
Rabindranat Tagore (ben. रवीन्द्रनाथ ठाकुर, engl. Rabindranath Tagore), rođen u Kalkuti 7. maja 1861. godine, bio je indijski književnik, dramaturg i filozof.
Napisao je više od 1000 poema, 24 drame, osam romana, više od 2000 pesama, veliki broj eseja i druge proze. Njegova poezija se odlikuje jednostavnošću emocija, eseji jačinom misli, a romani društvenom svešću. Glavni cilj mu je bio povezivanje istoka i zapada. Sam je prevodio svoju lirsku poeziju na engleski jezik.
Bio je najmlađi sin (sedmo dete) hinduističkog filozofa i verskog mistika Devendranaha. Zadivljen prirodom i njenim detaljima, svoje prve pesme napisao je u svojoj osmoj godini. Do sedamnaeste godine života obrazovao se kod kuće, kada je na očevo insistiranje otišao u Englesku da bi studirao prava. Studije u Engleskoj nije dovršio, već se vratio u Indiju i opredelio za književnost. Tokom boravka u Londonu objavio je svoje prve dve zbirke pesama - „Večernje pesme“ i „Jutarnje pesme“.
Godine 1913. dobio je Nobelovu nagradu za književnost za zbirku pesama „Gitandžali“, a upravo u to vreme gubi i ženu i decu. Ovu zbirku pesama je napisao 1910. u Bengalu, a dve godine kasnije ona se izdaje u Londonu u prevodu na engleski jezik. Godine 1915. britanska vlada ga je proglasila za viteza. Titule se odrekao posle masakra u Amricaru 1919. godine, u znak protesta protiv vladara.
Osnovao je eksperimentalnu školu u Shantiniketanu, zasnovanu na Upandisanskim idealima obrazovanja. Povremeno je učestvovao u Indijskom nacionalističkom pokretu. Tu se sprijateljio sa Gandijem.
Najznačajnija dela su mu zbirke pesama „Gradinar“ i „Gitandžali“, a od romana „Brodolom“. Tagore je takođe pisao i priče, romane, pozorišne komade, eseje, mjuzikle, putopise i memoare. Bavio se i slikanjem i komponovanjem.
Napisao je reči i muziku indijske nacionalne himne (Đana Gana Mana). Takođe je autor reči i melodije pesme koja je danas himna Bangladeša (Amar šonar Bangla).
Umro je u svom rodnom gradu 7. avgusta 1941. godine.
Na forumu postoji i tema posvećena njemu.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Johanes Brams (nem. Johannes Brahms), 1833. godine, nemački kompozitor.
Petar Iljič Čajkovski (rus. Пётр Ильич Чайковский), 1840. godine, ruski kompozitor.
Gari Kuper (engl. Gary Cooper), 1901. godine, američki glumac.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Boro Stjepanović - 8. maj
Boro Stjepanović, rođen u Varešu 8. maja 1946. godine, srpski je glumac. Diplomirao je glumu na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu 1971. godine. Igrao je u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, u Ateljeu 212 i Teatru nacionalne drame u Beogradu, Narodnom pozorištu u Sarajevu i Kamernom teatru u Sarajevu, Dječijem pozorištu i Crnogorskom narodnom pozorištu u Podgorici. Odigrao je više od pedeset pozorišnih uloga.
Režirao je u Sarajevu (Otvorena scena ‚‚Obala", Kamerni teatar) i u Mostaru. Na televiziji je igrao u više serija (‚‚Građani sela Luga'', ‚‚Filip na konju'', ‚‚Osma ofanziva'', ‚‚Volim i ja nerandže'', ‚‚Oriđinali'').
Igrao je u preko pedeset filmova (‚‚Sjećaš li se Doli Bel'', ‚‚Ko to tamo peva'', ‚‚Čudo neviđeno'', ‚‚Miris dunja'', ‚‚Kuduz'', ‚‚Gluvi barut'', ‚‚Urnebesna tragedija'')
Pedagoškim radom bavi se od 1971. godine. Učestvovao je u osnivanju Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu i Fakulteta dramskih umjetnosti na Cetinju, gde danas radi kao redovni profesor na predmetu Gluma.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Žan Anri Dinan (fr. Jean Henri Dunant), 1828. godine, osnivač Crvenog krsta.
Enrike Migel Iglesijas Prejsler (Enrique Miguel Iglesias Preysler), 1975. godine, španski pevač.
Dragomir Drago Čumić, 1937. godine, srpski glumac.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Slobodan Ž. Jovanović - 9. maj
Slobodan Ž. Jovanović, rođen 9. maja 1945. gdoine u Kragujevcu, srpski je pozorišni, filmski, televizijski i radio reditelj. Diplomirao je na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu (sadašnjem Fakultetu dramskih umetnosti). Pozorišnu režiju u klasi prof. dr. Huga Klajna, filmsku režiju u klasi Radoša Novakovića, TV režiju u klasi Sava Mrmka i radio režiju u klasi Mire Trailović. Deset godina radio u Radio Beogradu i dvadeset i dve godine kao glavni reditelj u Umetničkom programu Radio-Televizija Srbije. Režirao je u mnogim pozorištima u zemlji i inostranstvu. Između ostalih nagrada, dobitnik je i Evropske nagrade za režiju za predstavu „Proces“ na festivalu u Korbahu 1974. godine, u Nemačkoj; dobitnik je nagrade stručnog žirija na Susretima profesionalnih pozorišta Srbije Joakim Vujić za pozorišnu predstavu „Čarlama, zbogom“, 1995. godine; i dobitnik je i nagrade Bronzana maslina za režiju filma „Bez pogovora“ na Internacionalnom TV festivalu u gradu Baru 1999. godine.
Živi i radi u Beogradu.
- Spojler:
- Na današnji dan rođen je i:
Džejms Metju Bari (engl. James Matthew Barrie), 1860. godine, škotski romanopisac i dramatičar.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Ivan Cankar - 10. maj
Ivan Cankar, rođen u Vrhnici, 10. maja 1876. godine, slovenački je književnik.
Studirao je u Beču tehniku, ali je nije završio i potpuno se posvetio književnosti. U slovenačkoj književnosti javio se pesmama i zbirkom ‚‚Erotika", koja je ozlojedila konzervativne krugove te je ljubljanski biskup Jeglič otkupio celu zbirku i zapalio je. Jedan je od tvoraca slovenačke moderne književnosti, u savremenom političkom životu bio je angažovan kao socijaldemokrata, a njegove političke ideje našle su odraza u svim njegovim delima. Tematski je obuhvatio sve slojeve slovenačkog društva: od seljaka do inteligencije, a stilom varira od neoromantičkog do naturalističkog. Glavne su karakteristike njegovih proza i drama oštra psihološka i sociološka analiza. Njegova dela su delimično prevedena na mnoge jezike, čak i na kineski i indijski.
Cankar se 1913. u predavanju ‚‚Slovenci i Jugosloveni'' nedvosmisleno opredeljuje za jugoslovensko zajedništvo. Zbog toga je u jesen 1914. bio nekoliko nedelja zatvoren u ljubljanskom Gradu. Umro je u Ljubljani, 11. decembra 1918. godine.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Sid Višos (engl. Sid Vicious), 1957. godine, birtanski bas gitarista.
Pol Dejvid Hjuson (engl. Paul David Hewson), 1960. godine, poznatiji pod umetničkim imenom Bono ili Bono Voks, irski pevač i muzičar, član grupe U2.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Salvador Dali - 11. maj
Salvador Felipe Hasinto Dali, 1. markiz od Pubola (katal. Salvador Felip Jacint Dalí Domènech, šp. Salvador Felipe Jacinto Dalí Domènech), bio je katalonski španski nadrealistički slikar, pisac vajar, scenograf i glumac.
On je jedan od najznačajnijih umetnika 20. veka, a često ga nazivaju i velikim majstorom nadrealizma. Njegova umetnička dela pokazala su da je on jedan od najkreativnijih slikara svog vremena. Dalijeva česta tematika je svet prostora, pijanstva, groznice i religije.
Dali je rođen 11. maja 1904. godine u Figerasu. Ime Salvador je prvo bilo dato njegovom bratu, koji je devet meseci pre Salvadorovog rođenja umro. Sve do rođenja njegove sestre Ana Marije, Salvador je bio jedino dete u porodici. Zbog gradskog društva i vaspitanja koje je stekao od oca, uglednog notara, kod Dalija se javila želja za sigurnošću i disciplinom, što mu je kasnije bilo veoma važno u životu.
Iako je većina nadrealista postajala sve više vezana uz levičarske partije, Dali je zadržao nejasan stav na polju odnosa umetnosti i politike. Vodeći nadrealista Andre Breton je optužio Dalija da brani „novo i iracionalno u fenomenu Hitlera“, ali je Dali brzo odgovorio da nije hitlerovac ni u činjenicama ni u namerama. Dali je insistirao da nadrealizam može da postoji u apolitičkom kontekstu i odbijao je da jasno osudi fašizam. Ovo je, uz druge činjenice, dovelo do nevolja sa njegovim kolegama. Godine 1934. Dali je doveden na suđenje, na kom je i zvanično izbačen iz nadrealističke grupe. Na ovo je Dali izjavio: „Nadrealizam to sam ja“.
Njegove slike predstavljaju prikaze snova i svakodnevnih objekata u neočekivanoj formi, kao npr. curenje satova u slici „Trajnost memorije“ iz 1931. godine. Kasnije Dalijeve slike su na religioznoj osnovi i klasičnijeg stila, kao npr. „Raspeće“ i „Sakrament Tajne večere“. Radio je i na filmu, ilustrovao knjige, pravio nakit, i kreirao kostime i scenografije. Od pisanih dela pored scenarija za balete tu je i nekoliko knjiga - „Život Salvadora Dalija“ i „Dnevnik genija“.
Jedan je od malobrojnih kome su za vreme njegovog života sagradili dva muzeja. Prvi je Dali Muzej u Sv. Petersburgu na Floridi, koga je osnovao 1971. godine kolekcionar Dalijevih dela A. Rejnold Morz i njegova žena Elenor. Kolekcija je prvo bila izložena u jednoj zgradi u blizini Morzeove rezidencije u Klivlendu, u Ohaju. Godine 1982. muzej se preselio u Sveti Petersburg na Floridu.
Drugi muzej je Teatro Muzeo Dali u Figerasu. Nakon što je 1850. sagrađeno pozorište uništeno požarom na kraju Španskog građanskog rata 1939. godine, Ramon Guardiola, gradonačelnik Figerasa, predložio je Daliju 1961. godine da mu se tu podigne muzej. Dali je to vrlo rado prihvatio, jer je u toj zgradi održao svoju prvu izložbu 1918. godine. Muzej je otvoren 28. septembra 1974. i od tada ima milione posetilaca.
U Španiji su od sredine devedesetih godina još dva muzeja dostupna javnosti. To su zamak Pubol, koji je pripadao njegovoj ženi Gali od 1970. (1930. Salvador joj je obećao da će jedan dvorac urediti samo za nju) i u kome je Dali živeo dve godine nakon njene smrti, i kuća u Port Ljigatu, malom ribarskom selu blizu špansko-francuske granice, koju je kupio 1930. godine.
Umro je 23. januara 1989. godine u Figerasu.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Zoran Radmilović, 1933. godine, srpski glumac.
Vojislav „Voja“ Brajović, 1949. godine, srpski glumac i bivši ministar kulture u Vladi Republike Srbije.
Đorđe Balašević, 1953. godine, srpski kantautor, pesnik i glumac.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Dante Gabrijel Roseti - 12. maj
Autoportret
Dante Gabrijel Roseti (engl. Dante Gabriel Rossetti), rođen u Londonu 12. maja 1828. godine, bio je engleski slikar i pesnik. Bio je pod jakim uticajem V. Blejka. Godine 1848. osnovao je sa Dž. Mileom, V. H Hantom i drugima antiakademsku grupu predrafaelitsko bratstvo koje se vraćalo na slikarstvo kvatročenta. Rosetijeve slike pune simbolike, stvarane u linearnom stilu, uticale su na engleski Modern style. Roseti je crpeo teme iz Biblije, srednjovekovnih saga i književnosti (iz dela Dantea i Šekspira). Radio je i ilustracije za knjige i nacrte za radionice umetničkih zanata Vilijama Morisa. Umro je u Birčington-on-Si 9. aprila 1882. godine.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Žorž Brak - 13. maj
Žorž Brak (fr. Georges Braque) rođen 13. maja 1882. godine je bio francuski slikar i skulptor koji se sa Pablom Pikasom smatra jednim od najznačajnijih francuskih slikara i osnivačem kubizma i postao je jedna od najzačajnijih ličnosti u slikarstvu 20. veka.
Rodio se u predgrađu Pariza, a odrastao je u Avru (u Francuskoj). Izučio je zanat za molera i dekoratera kao što su bili njegov otac i deda. U večernjim časovima posećivao je školu između 1897. i 1899. godine i studirao umetnost u Avru.
1900. je otišao u Pariz i tu završio školu za slikara i dekoratera. Između 1902. i 1904. godine posećivao je Akademiju ‚‚Humbert" u Parizu gde je upoznao Fransisa Pikabija, kao i Anrija Matisa, Alberta Marketa, Andreja Derena i Morisa Flamenka, sa fovistima i fovizmom. Iako su njegova prva dela bila impresionistička on od 1905. godine počinje da stvara u stilu fovista koji su upotrebljavali svetle boje i slobodne forme kako bi što više uticali na čulo vida i osećanja. Brak je mnogo radio na stvaranju fovističkog stila koji je bio malo mirniji.
1907. godine Brak je uspešno izložio svoja fovistička dela u Salonu nezavisnih a prvu samostalnu izložbu je imao u Galeriji Danijela- Henrija Kanevelera. U to vreme je njegov fovistički stil i shvatanje počelo da trpi uticaje Pol Sezana, koji je umro 1906. godine, a čije su slike bile izlagane na mnogim mestima u Parizu.
Brak-ove slike iz perioda od 1908. do 1913. godine su pokazivale njegov novi interes u geometriju i simultanu perspektivu. Obavio je intenzivnu studiju efekata svetlosti i perspektive i tehničkih sredstava koje slikari koriste da prikažu te efekte, time dovodeći u pitanje najstandardnije umetničke konvencije. U seoskim krajolicima, na primer, on je redovno smanjivao arhitektonsku strukturu do geometrijske forme slične kocki, i prikazao je njenu senku tako da ona izgleda i ravna i trodimenzionalna. Na taj način je skrenuo pažnju na samu prirodu vizualne iluzije i umetničke reprezentacije.
Od 1909. sarađuje sa Pablom Pikasom koji je u slikarstvu imao slične ideje i radio na sličan način i od tog vremena oni su slikali na sličan način, neutralnim bojama, različitih nijansi, a ujedno i nejsanog geometrijskog oblika što se danas naziva analitičkim kubizmom. Bili su jako slični u svojim stilovima i razmišljanjima u to doba. Eksperimentišu i sa kolažima a njihova saradnja se završeva 1914. kada je Brak pozvan u Francusku vojsku kako bi služio u Prvom svetskom ratu.
Brak je u ratu bio ozbiljno povređen i u slikarstvo se vraća 1917. kada se sprijateljio sa Huan Grisom, promenio je stil i stvorio svoj lični stil koji je manje šematizovan, upotrebljava svetle boje i podloge od tkanine. 1922. godine je izlagao svoja dela u Parizu. U 20-tim godinama se vraća ka realističnijim shvatanjima i ako je zadržao neke od kubističkih aspekata. Preselio se u Normandiju 1930. godine, gde slika plaže i figure ljudi. Prvu retrospektivnu izložbu je imao u Basileji.
Radio je do kraja života i stvorio još mnogo slika, grafika i skulptura, imao je dugu i prestižnu karijeru, bio je počastovan značajnim izložbama širom sveta. 1961. godine je bio prvi živi slikar koji je izlagan u Luvru i umro je 31. avgusta 1963. godine u Parizu.
- Spojler:
- Na današnji an rođeni su i:
Pavel Josef Šafarik, 1795. godine, pisac, istoričar i lingvista.
Janko Veselinović, 1862. godine, srpski književnik.
Harvi Kajtel, 1939. godine, američki glumac.
Stivi Vonder, 1950. godine, američki pevač, tekstopisac, multi-instrumentalista i muzički producent.
Maja- Legendarni član
- Broj poruka : 6121
Datum upisa : 19.02.2010
Kejt Blančet - 14. maj
Kejt Blančet (engl. Cate Blanchett) je australijska glumica. Rođena je 14. maja 1969. godine kao Ketrin Eliz Blančet (engl. Catherine Elise Blanchett) u Melburnu, od oca Roberta, američkog oficira francuskog porekla i majke Džun. Kad je imala 10 godina otac joj umire od posledice srčanog udara. Pored starijeg brata Boba, ima još mlađu sestru Dženeviv.
Blančetova je pohađala Metodistički koledž za dame u Melburnu gde je otkrila sklonost ka glumi. Kasnije se seli u Sidnej i studira na Nacionalnom institutu dramskih umetnosti, na kojem je maturirala 1992. Posle toga počinje nastupati u pozorištu. Njena prva veća pozorišna uloga bila je u predstavi ‚‚Olijana'' (1993) u kojoj je igrala zajedno sa Džefrijem Rašom. Kasnije dobija ulogu u predstavi ‚‚Hamlet'', u kojoj igra Ofeliju zajedno sa glumcima Ričardom Roksboroom i Džefrijem Rašom.
Potom glumi u australijskim TV-serijama ‚‚Heartland'' i ‚‚Bordertown''. Njena prva filmska uloga je bila u filmu ‚‚Paradise Road'' u kome je igrala australijsku bolničku sestru zarobljenu u japanskom ratnom zatvoru. Najpoznatije uloge ostvarila je u filmovima: ‚‚Elizabeta'' (u kome je igrala Elizabetu I i za koji je nominovana za Oskara kao najbolja glavna glumica), ‚‚Avijatičar'' (u kome je igrala Ketrin Hepbern i za koji je dobila Oskar za najbolju sporednu glumicu) i u trilogiji ‚‚Gospodar prstenova'', gde je igrala Galadrijelu.
Venčala se 1997. godine sa Endrijuom Aptonom, sa kojim ima tri sina (Dashiell John, Roman Robert i Ignatius Martin).
- Spojler:
- Na današnji dan rođen je i:
Džordž Lukas (engl. George Lucas), 1944. godine, američki filmski režiser, scenarista i producent.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Pjer Kiri - 15. maj
Pjer Kiri (fr. Pierre Curie), rođen 15. maja 1859. godine u Parizu, francuski je fizičar i hemičar. Sa bratom Žakom 1880. godine, otkrio piezoelektricitet, proučavao magnetske pojave, a 1898. godine sa suprugom Marijom Kiri-Sklodovskom radioaktivne elemente polonijum (Po) i radijum (Ra). 1903. godine dokazao da soli radijuma spontano oslobađaju toplotu. Radovi Pjera i Marije Kiri dokazali su da radioaktivnost uglavnom ne zavisi od spoljašnjih uslova. Sa Marijom i Antoan-Anri Bekerelom dobio Nobelovu nagradu za fiziku 1903. godine.
Umro je 19. aprila 1906. godine u Parizu.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Klaudio Monteverdi (ital. Claudio Monteverdi), 1567. godine, italijanski kompozitor, orguljaš, violinista i pevač iz epohe baroka.
Mihail Afanasijevič Bulgakov, 1891. godine, ruski pisac i dramaturg.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Desanka Maksimović - 16. maj
Desanka Maksimović je bila srpska pesnikinja, profesorka književnosti i članica Srpske akademije nauka i umetnosti. Rođena je 16. maja 1898. godine u Rabrovici kod Valjeva. Bila je najstarije dete oca Mihaila, učitelja, i majke Draginje. Odmah posle njenog rođenja, Mihailo Maksimović je dobio premeštaj, te se porodica odselila u Brankovinu. U Brankovini je provela detinjstvo, a u Valjevu je završila gimnaziju. Početkom avgusta 1933. godine udala se za Sergeja Slastikova. Nije imala dece.
Studirala je na odeljenju za svetsku književnost, opštu istoriju i istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu. Nakon diplomiranja, Desanka Maksimović je najpre radila u Obrenovačkoj gimnaziji, a zatim kao suplent u Trećoj ženskoj gimnaziji u Beogradu. U Parizu je provela godinu dana na usavršavanju kao stipendista francuske vlade. Nakon što je od 3. septembra 1925. godine radila oko godinu dana u učiteljskoj školi u Dubrovniku, prešla je ponovo u Beograd gde je radila u Prvoj ženskoj gimnaziji. Jedna od njenih učenica bila je i Mira Alečković, koja je takođe postala pesnikinja i bliska prijateljica Desanke Maksimović. Početkom Drugog svetskog rata je otišla u penziju, ali se u službu vratila 1944. i u istoj školi ostala do konačnog penzionisanja, 1953.
Putovala je širom tadašnje Jugoslavije i imala veliki broj prijatelja među piscima i pesnicima; u njih su spadali i Miloš Crnjanski, Ivo Andrić, Gustav Krklec, Isidora Sekulić, Branko Ćopić i mnogi drugi.
Dana 17. decembra 1959. izabrana je za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti, a 16. decembra 1965. za redovnog člana.
11. februara 1993. godine, u svojoj 95. godini, preminula je u Beogradu. Sahranjena je u Brankovini kod Valjeva.
Više u temi posvećenoj njoj.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Pirs Brendan Brosnan (engl. Pierce Brendan Brosnan), 1953. godine, irski filmski glumac i producent.
Laura Pauzini (ital. Laura Pausini), 1974. godine, italijanska pevačica.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Edvard Džener - 17. maj
Edvard Džener, rođen 17. maja 1749. godine, bio je engleski seoski doktor u Berkeliju, poznat po radu koji je u medicinu uveo vakcinu za male boginje.
U Dženerovo vreme radila se inokulacija malih boginja, koja je imala dve ogromne mane: bila je opasna, i dok je infekcija od inokulacije prošla,
pacijent je bio zaražen i malim boginjama. Ovo ga je činilo neotpornim na bilo koju familiju na koju već nije bio imun.
Postojala je lokalna tradicija među onima koji su muzli krave da onaj ko se zarazi takozvanim ‚‚kravljim boginjama" ne dobija male. Kravlje boginje su povezane sa malim boginjama i Džener je shvatio da, ukoliko je lokalna tradicija tačna, to bi predstavljalo određenu prednost u odnosu na korišćenje malih boginja u inokulaciji. 14. maja 1796, testirao je inokulaciju kravljim boginjama na osmogodišnjem dečaku, Džejmsu Filipsu na isti način kao i što se radila inokulacija malim boginjama. Dečko se posle 6 meseci uspešno oporavio. Kada je Džener posle primenio inokulaciju malim boginjama, dečak je već bio imun.
Džener je ovaj metod nazvao vakcinacija (vaccination), jer je originalni materijal bio od krave (Vacca - krava na latinskom). Uvideo je dugosežne implikacije vakcinacije, i znao je da će doći dan kada male boginje neće predstavljati opasnost; njegov san se i ostvario globalnim istrebljenjem ove bolesti kasnih 70-tih 20. veka.
Za ovaj pionirski rad na polju vakcinacije, Džener se smatra ocem imunizacije.
Studirao je anatomiju i hirurgiju kod Džona Hantera, poznatog londonskog hirurga, a onda se vratio u Berkli na praksu. Dženerova kuća u Berkeliju je sada Dženerov muzej.
Džener je bio i pažljivi posmatrač prirode, i prvi koji je zapazio kako mladunci kukavice guraju jaja ptice čije je gnezdo, da bi samo oni uzimali hranu od lažnih roditelja. Zbog ovog zapažanja izabran je za člana kraljevskog društva 1789. Umro je 26. januara 1823. godine.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Eithne Patricia Ní Bhraonáin, poznatija kao Enya, 1961. godine, irska muzičarka.
Nebojša Dugalić, 1970. godine, srpski glumac.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Ruđer Bošković - 18. maj
Ruđer Josip Bošković je najveći matematičar i astronom Dubrovnika, jedan od najznačajnijih naučnika svoga vremena, uvršćen među 100 najznamenitijih Srba svih vremena. Bio je profesor univerziteta, osnivač Milanske opservatorije i direktor Optičkog instituta Francuske mornarice.
Bio je univerzalan stvaralac: filozof, matematičar, astronom, fizičar, inženjer, pedagog, geolog, arhitekta, arheolog, konstruktor, optičar, diplomata, putopisac, profesor, isusovac, najbolji pesnik na latinskom jeziku osamnaestog veka i prevodilac-poliglota.
Rođen je u Dubrovniku 18. maja 1711. godine kao sedmo dete trgovca Nikole Boškovića (Srbina iz Orahova kod Trebinja u Hercegovini) i majke Pavle (italijanskog porekla, iz porodice Bara Betere, poznatog dubrovačkog pesnika). Njegov brat bio je Bartolomej Baro Bošković. Ceo radni vek proveo je u tuđini, gde je stekao i svetsku slavu, a samo jednom svratio u svoj zavičajni Dubrovnik, 1747. godine.
Svoje otadžbinsko poreklo nikada nije krio – ostao je Slovinac, kako su se tada nazivali Južni Sloveni. Umro je i sahranjen 13. februara 1787. godine u Milanu, a srce mu je preneto u zavičaj.
Ruđer Bošković je, između ostalog, tvorac i jedinstvenog zakona sile, pretpostavljajući da postoji ne samo privlačenje (Njutnov zakon) nego i odbijanje u naizmeničnom menjanju na malim rastojanjima među telima. Smatrao je da je elementarna čestica bez dimenzija izvor sile, a vreme i prostor je, nasuprot Njutnu, smatrao relativnim, pa se s pravom može nazvati pretečom Alberta Ajnštajna. Pronašao je dva geometrijska metoda za određivanje elemenata Sunčeve rotacije na osnovu posmatranja položaja tri tela, zatim je izračunao dimenzije i spljoštenost Zemlje. Otkrio je geometrijski model izračunavanja putanja kometa.
U geologiji je značajan jer je pisao o kompenzaciji masa unutar gora i tako postavio temelje kasnijem razvoju teorije izostazije. Regionalne poremećaje sile teže tumačio je razlikom u gustini gornjih i donjih delova Zemljine kore.
U domenu klasične fizike, formulisao je jedinstveni zakon svih sila. Pretpostavio je postojanje, ne samo privlačnih, nego i odbojnih sila. Svojim idejama o relativnosti prostora i vremena bio je preteča Ajnštajnove teorije relativnosti.
Objavio je veliki broj radova iz sferne trigonometrije i statističkih metoda u fizici: ‚‚Theoria philosophiae naturalis redakta ad unicam legem virium in natura existentium'', ‚‚Opera partinentia ad opticam et astronomia'', ‚‚Elementorum universae matheseos'', ‚‚O morskoj plimi'', ‚‚Teorija konusnih preseka'', ‚‚Elementi matematike'' itd.
- Spojler:
- Na današnji dan rođeni su i:
Bertrand Rasel, 1872. godine, britanski filozof i matematičar, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1950. godine.
Nikola Simić, 1934. godine, srpski glumac.
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Johan Gotlib Fihte - 19. maj
Johan Gotlib Fihte (nem. Johann Gottlieb Fichte), rođen 19. maja 1762. godine u Ramenauu, bio je istaknuti predstavnik nemačke klasične idealističke filozofije, profesor univerziteta u Jeni i Eglangenu, rektor Berlinskog univerziteta.
Smatrao je da je sloboda osnova ljudske egzistencije, a ostvarenje produbljene ljudskosti u okviru slobodne zajednice osnovna smisao postojanja i ličnosti i čovečanstva.
U ‚‚Govorima nemačkoj naciji" 1807. i 1808. doprineo je jačanju otpora Nemaca francuskom caru Napoleonu I, ali i buđenju nemačkog šovinizma.
Dela: ‚‚Pokušaj kritike sveg otkrivenja", ‚‚Osnova celokupne teorije nauke", ‚‚Osnova prirodnog prava prema principima teorije nauke", ‚‚Sistem teorije morala prema principima teorije nauke".
Umro je 27. januara 1814. godine u Berlinu.
- Spojler:
- Na današnji dan rođen je i:
Milutin Bojić, 1892. godine, srpski pesnik, dramski pisac, književni kritičar i pozorišni recenzent.
Poslednji izmenio Still_dreaming dana Ned Maj 20, 2012 11:14 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Amor fati
Live today
Still_dreaming- Administrator
- Broj poruka : 22089
Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010
Strana 15 od 17 • 1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu